Промоція читання 2021

Промоція читання 2021

Церемонія вручення перекладацької премії Drahomán Prize

Київ, квітень

Співорганізатори: Державна установа «Український інститут», Український ПЕН.

У 2021 році відбулася перша церемонія нагородження переможця премії Drahoman Prize - Клаудії Дате – перекладачки з української мови на німецьку, координаторки проєкту, присвяченого літературному перекладу, в Тюбінгенському університеті. На премію Drahomán Prize її було номіновано з перекладами німецькою мовою поетичної збірки Сергія Жадана “Антена” (видавництво Suhrkamp) та роману Олексія Чупи “Казки мого бомбосховища” (видавництво Haymon Verlag).

Премія заснована 2020-го року Українським інститутом книги, Українським інститутом та Українським ПЕН. Ця відзнака була заснована для перекладачів з української мови на мови світу. Претендувати на премію могли перекладачі незалежно від країни проживання, у доробку яких щонайменше один перекладений та опублікований художній або документальний твір.

Літературні зустрічі «Читай-пиши»

Східні області, квітень-червень

Співорганізатори: Благодійний фонд Сергія Жадана.

У 2021-му році Український інститут книги підтримав культурну ініціативу Всеукраїнську програму літературних зустрічей «Читай-пиши» серед дітей та молоді у східних областях України. Мета зустрічей та конкурсу рецензій, організованих в межах проєкту, зацікавити дітей сучасним літературним процесом. З 2019 року кількість залучених партнерів, учасників конкурсу та охоплення рекламних кампаній про «Читай-пиши» зростала. У 2021-му було організовано також:

1) літературні зустрічі із письменниками у трьох українських областях: Харківській, Донецькій та Луганській;

2) учнівський конкурс рецензій у двох форматах: текстовому та відео (до 18 травня);

3) зйомки відеороликів за участю фахівців з читання «Як написати/зняти відгук?» (5 одиниць).

Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

Київ, травень

Співорганізатор: «Мистецький Арсенал»

Цього року Інститут книги став співорганізатором фестивалю «Книжковий Арсенал» — щорічної грандіозної інтелектуальної події. УІК представив «Стратегію розвитку читання 2021-2025: подальші кроки», тренінг «Що таке ОНІКС (ONIX) і для чого він потрібен бібліотекам та видавцям» і перформанс за участі провідних українських дитячих авторів (спільно з «BaraBooka»).

Літературно-мистецький захід «Його слово»

Онлайн, травень

Офіційний організатор: «Всеукраїнський демократичний форум».

Офіційний співорганізатор: Науково-видавниче об’єднання «Дух і літера», Львівський літературно-мистецький фестиваль.

 

Із нагоди вшанування 150-річчя Василя Стефаника відбувся літературно-мистецький захід «Його слово» - всебічне мультидисциплінарне обговорення ідей письменника Стефаника. Крім того, в межах заходу було проведено телемарафон, до якого увійшли 4 панельні дискусії.

Фестиваль «З країни в Україну»

Червень-серпень

Український інститут книги забезпечив функціонування зони «Відкрита бібліотека» на локації «Україна змістовна» та проведення активностей на майданчику (qr-коди, за якими можна вільно завантажити книжки, онлайн-лекції про читання/написання літературних творів, залучення бібліотек на місцях для співпраці) на фестивалі “З країни в Україну”.

Фестиваль «З країни в Україну» — це масштабний культурно-просвітницький фестиваль, започаткований 2014 року, щоб допомогти місцевим громадам на Сході України наповнювати свої міста атмосферою єдності, підтримки та відчуття українського духу. Фестиваль промандрував низкою міст, щоб показати особливості різнобарвної сучасної української культури.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція «365 казок на ніч»

Онлайн, липень-грудень

Співорганізатор: Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегого»

Цю акцію УІК розпочав минулого року, аби популяризувати читання серед наймолодших читачів — дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, а також заохочувати батьків, учителів молодшої школи та вихователів дошкільних навчальних закладів вмикати дітям аудіо з українськими казками та допомагати їм розвивати читацькі навички шляхом виконання додаткових завдань до цих казок. Результат акції — це шістдесят інтерактивних аудіоказок у трьох тематичних блоках: «Природа», «Знання» і «Герої». Усі тексти казок відповідають тематиці свого блоку та віку цільової аудиторії.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: батькам»

Серпень-грудень

Співорганізатори: ГО «Смарт освіта», НЦ «МАН», проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka»

У межах цієї Акції в УІК було написано, виготовлено та поширено інформаційні онлайн-матеріали дидактичного та рекомендаційного характеру для вчителів, бібліотекарів та батьків на офіційних каналах Інституту, партнерських ЗМІ та громадських організацій через соціальні мережі включно зі спеціально створеними сторінками від Інституту та промоцію Акції у рамках публічних заходів. Методичні матеріали для читання «#Живі Письменники: батькам» для батьківського читання з дітьми включають розділи для початкової та середньої школи з описом книг-новинок за 2019-2021 рік. Книжки підбирали фахівці-методисти молодшої та середньої школи, фахівці-психологи, фахівці-літературознавці.

Всеукраїнська акція промоції читання «Книжковий клуб: читачі» на 28-му Львівському міжнародному Book Forum

Львів, вересень

Офіційний організатор: Львівський міжнародний Book Forum.

Цьогоріч УІК взяв участь також у Львівському міжнародному Book Forum, який проводився офлайн. В межах Форуму УІК представив свою діяльність та розповів про здобутки на міжнародному майданчику агентів книжкової сфери, а також залучив учасників Форуму до професійного діалогу і тематичних активностей. Професійну програму від Інституту також представили: 

  1. Презентація путівника по українському книжковому ринку (англійською та французькою мовами), створеного УІК за підтримки Посольства Канади в Україні та Livres Canada Books.
  2. Публічна дискусія між видавцями з Канади та України за участі УІК і посольства щодо можливостей і перспектив співробітництва між ринками; презентація фахової програми для видавців «Україна-Канада: букпітчинг через океан».
  3. Презентація акції «30 знакових книжок нашої Незалежності».
  4. Робота стенду «30 знакових книжок нашої Незалежності».

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція до 30-річчя Незалежності України: 30 знакових книжок нашої Незалежності 

Вересень-жовтень

З 15 вересня до 15 жовтня жителі України голосували за свої знакові книжки, щоб сформувати топ-30 найважливіших видань, що вийшли за часи незалежності. Під 30-ма знаковими книжками розуміємо такі книги, які викликали суспільний резонанс, відсилали до важливих історичних періодів чи подій, сприяли розумінню історії України без цензури і фальшувань, повертали забутих чи силоміць вилучених із суспільного дискурсу персоналій,  сприяли творенню національної ідентичності і становленню незалежності нашої держави, формували імідж України за кордоном та сприяли єднанню всієї України завдяки високій якості та актуальності.

Всього в голосуванні взяли участь більше 32 тисяч осіб. 

XII Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека – вимір незалежності»

Онлайн, вересень

Офіційний організатор заходу: ВГО «Українська бібліотечна асоціація» та Громадська організація «Форум видавців»

На Львівському міжнародному бібліотечному форумі Український інститут книги виступив з доповіддю за темою «Бібліотека - вимір незалежності».

Львівський міжнародний бібліотечний форум – це місце зустрічі керівників та провідних фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, видавців, авторів, читачів, провайдерів інформаційних послуг. Цьогорічна тема форуму звучала так: «Бібліотека – вимір незалежності». 

Захід також передбачав дизайн, друк та розповсюдження двох тематичних плакатів про бібліотеки та інструкцію для батьків про читання з дітьми.

Всеукраїнська акція промоції читання «Книжковий клуб: читачі» в рамках Міжнародного книжкового фестивалю Book Space

Дніпро, вересень

Офіційний організатор: Міжнародний книжковий фестиваль Book Space.

Цьогоріч на Міжнародному фестивалі Book Space Інститут книги організував та провів дискусію «Читач майбутнього» і подію на тему «Успішні інституційні колаборації: Drahoman Prize».

Векторним напрямом розвитку дискусії «Читач майбутнього» став аналіз викликів та обставин, які впливають на свідомість читача, зокрема: загрози кліпового мислення та активна розробка новітніх технологій.

На події «Успішні інституційні колаборації: Drahoman Prize» представниця Інституту книги Юлія Колісник разом з колегами від організацій-партнерів представила результати успішної співпраці трьох інституцій в межах перекладацької премії Drahoman Prize.

Міжнародний фестиваль Book Space — фестиваль у Дніпрі, який відбувався з 3 по 5 вересня 2021 року також у форматі офлайн. Фестиваль створено з метою розкрити культурний потенціал міста Дніпро та сприяти розвитку культурного, освітнього, комунікаційного рівнів у місцевій громаді. Інститут підтримує цю ініціативу, тож в рамках марафону було реалізовано два заходи: дискусію «Читач майбутнього» та подію на тему «Успішні інституційні колаборації: Drahoman Prize». 

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: хто вони?»

Жовтень-листопад

Співорганізатори: Лабораторія дитячого читання НЦ «МАНУ» та проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka»

У 2021 році продовжив свою роботу проєкт «#Живі письменники», розпочатий в УІК 2019-го задля підтримки дитячого та підліткового читання, аби популяризувати творчість живих дитячих письменників та надавати конкретні рекомендації для читання кожній сім’ї України. Цього року проєкт зріс — до нього додалися рекомендаційні матеріали для читання для дітей віком від 3 до 14 років, каталог з біографічними та бібліографічними даними сучасних українських дитячих письменників та спеціально розроблений інформаційний ресурс (лендингова сторінка) для популяризації Акції в дитячих садках та школах. До каталогу потрапили сучасні активні письменники — автори не менше трьох книжок.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: дошкілля»

Онлайн, жовтень-листопад

Співорганізатор: всеукраїнський науково-методичний журнал «Дошкільне виховання»

«#Живі Письменники: дошкілля» — проєкт, який цього року подарував батькам та бібліотекарям практичний посібник, що містить розроблені робочою групою рекомендаційні матеріали для читання та додатки — дидактичні матеріали для дітей. До блоку рекомендаційних матеріалів для читання до кожної книжки увійшли наступні компоненти: 

  1. презентація книжки (анотація, відомості про автора, обкладинка);
  2. методичний коментар;
  3. коментар психолога;
  4. практичні розробки (ігри, бесіди, руханки тощо) на основі літературних творів;
  5. ідеї щодо оформлення освітнього простору;
  6. поради щодо залучення батьків.

Професійна програма для агентів книжкової екосистеми «Книжковий клуб: бібліотекарі»

Онлайн, жовтень-листопад

Співорганізатор: Громадська організація «Культурно-видавничий проєкт «Книжка року»

Задля того, аби вичерпно продемонструвати розмаїття українського книжкового ринку та представити бібліотекарям і широкій аудиторії читачів рейтинг «Кращі книжки півріччя», УІК підготував відео з інформацією про відібрані книжки у восьми номінаціях. Усі вони представлені в популярній, доступній формі, аби збільшити коло зацікавлених у результатах роботи Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» та просвітницької діяльності УІК. Результати Програми можна вільно використовувати в бібліотеках для презентації книжкових новинок 2021 року.

Мандрівний літературно-мистецький фестиваль «Подорож із Лесею до моря»

Співорганізатори: Театр «Гармидер», театральна студія «ДогориДриґом» та мистецьке об’єднання «Стендаль».

Онлайн, грудень

УІК ініціював Мандрівний літературно-мистецький фестиваль «Подорож із Лесею до моря» на честь 150-річчя з дня народження Лесі Українки, що відзначалося 2021 року. Саме цій даті було присвячено захід, в основі якого — перша поетична збірка 17-річної Лесі, її подорож з Волині до моря, рефлексії від побаченої величі української краси. Мандрівний фестиваль привернув увагу до постаті юної письменниці та сучасних прочитань її авторських надбань, а також надав простір для рефлексії її творчості підлітками і молоддю України завдяки здійсненню постановки вистави-перфомансу «Я – Леся», яка зворушила завченні у шкільні роки стереотипи про Лесю Українку.

Метою Фестивалю стало підвищення зацікавленості учнів середньої та старшої школи, освітян та всіх, хто працює з основною цільовою авдиторією, сучасними українськими літературними проєктами (зокрема художніми текстами) через проговорення точок дотику тем сучасної літератури та класика – Лесі Українки; привернення уваги до постаті письменниці як до 17-річної дівчини, чиї особисті та громадянські болі та шляхи їх подолання відгукуються молодим поколінням нашого часу.

Професійна програма для агентів книжкової екосистеми «Книжковий клуб: освітяни»

Онлайн, грудень

Команда УІК та творчого колективу «Гармидер» вирішила продовжити тему залучення учнів/студентів до літератури за допомогою альтернативних шляхів її вивчення, які допоможуть по-іншому сприйняти книжковий світ, зокрема класичний, та обговорити досвід реалізації театрального проєкту на прикладі конкретної навчальної ініціативи — гуртка «Бюро театралізованих екскурсій». Фундаментом цієї онлайн-події став організований раніше «Мандрівний фестиваль „Подорож з Лесею до моря“», в межах якого було записано перфоманс «Я – Леся». Режисерка вистави «Я — Леся»,  співзасновниця та викладачка театральної майстерні «Догори Дриґом», викладачка акторської майстерності та риторики ВНУ імені Лесі Українки Руслана Порицька як одна зі спікерок заходу розповіла про наступне:

  1. Як підлітку почати дружню розмову з письменником із підручника чи, боронь боже, багатотомника?
  2. Що таке документальний театр і чому нам треба про це поговорити?
  3. Як можна зробити виставу, якщо початково є лише тема і ніякого сценарію чи п'єси?
  4. Що таке форум-театр і нащо він нам здався?

Книжкова виставка у Верховній Раді до 30-річчя Незалежності України

 Київ, грудень

14 грудня в межах загальнонаціональної акції «Національний тиждень читання» в кулуарах Верховної Ради УІК провів книжкову виставку до 30-ї річниці Незалежності України. В експозиції було представлено книги понад 30 українських видавництв. У відкритті виставки взяли участь Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, народні депутати України Микита Потураєв, Євгенія Кравчук та директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. До участі у самій виставці, окрім видавців, було залучено відомих громадських та культурних діячів, працівників Інституту. У межах виставки відбулася пресконференція про стан та перспективи державної підтримки книговидання в Україні, а також зустріч із професором Ярославом Грицаком.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання»

Онлайн, грудень