У листопаді завершилася реалізація проєктів з промоції читання. Ділимося результатами трьох проєктів-переможців мистецьких конкурсів на організацію і проведення заходів із промоції читання від УІК: «Слідом за #Голосами», «Літературно-мистецька зустріч «Контекст: Війна» – одні з переможців мистецького конкурсу, оголошеного 19 січня 2024 року; «Книжкові клуби на Хрещатику» – один із переможців мистецького конкурсу, оголошеного 13 червня 2024 року. Ділимося про перебіг кожного з проєктів нижче.
39 подій проєкту «Слідом за #Голосами» (виконавець — Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука) відбулися у дванадцяти регіонах України: Дніпропетровщина, Сумщина, Кіровоградщина, Харківщина, Одещина, Житомирщина, Миколаївщина, Київщина, Чернігівщина, Черкащина, Полтавщина, Донеччина. Учасниками турів стали бібліотекарі та учасники Всеукраїнського форуму військових письменників. Проєкт залучив бібліотеки й ветеранські хаби для проведення заходів. Саме тут оселились книги авторів антології. Це своєрідні знайомства з авторами антології, створені з повагою до них та своїх користувачів. До зустрічей залучали як авторів із антології, так і давали можливість стати голосом якогось із її авторів, а саме: Віктора Янкевича, Юрія Костишина, Рустама Дмитрука, Іллі Тітка, Сергія Дзюби, Миколи Ніколаєва, Олени Мокренчук, Галини Матвеєвої, Володимира Регеші, Володимира Скоростецького, Олександра Лисака, Андрія Мочурада, Володимира Короті, Василя Піддубного, Олени Лотоцької, Віталія Запеки, Олександра Терещенка, Назара Розлуцького, світлої пам`яті Юрія Руфа та Василя Паламарчука. Команда проєкту також презентувала інші книги учасників Всеукраїнського форуму військових письменників, які потім поповнили фонди бібліотек: Флекман Катерини «Ти вивезеш», Терещенка Олександра «Життя після 16.30», Лисака Олександра «Бікфордова кров», «Синдром фантомного болю», серію гумористичних книг Дронюка Романа про вуйка Міська, Мокренчук Олени «Афінка з «Куби», «Аліска, фронтова лисичка», «Україна Мрія», Матвіїва Тараса «Мої думки», Ніколаєва Миколи «Щоденник непрофесійного військового», Бородая Олега «Вогневий вал», Лотоцької Олени «Ангели у намистах», Криштопи Ольги «Ключі», Володимира Регеші «І в штиль, і в шторм», «05.06 за київським часом», Володимира Короті «Пригоди Фантома». Звучала поезія, проза, публіцистика, щоденникові записи.
На кожній події голосами поетів, твори яких представлені у антології (Олександра Лисака, Андрія Мочурада, Юрія Руфа, Василя Піддубного, Рустама Дмитрука, Галини Матвеєвої, Оксани Весни, Катерини Флекман) були члени родин захисників, що стоять на захисті України та тих, хто віддав своє життя у бою. Це було неймовірно емоційно та важливо для учасників подій. Під час заходів гості знайомилися з авторами, дискутували на різні теми, але головна розмова стосувалась важливості бути почутим в тилу, необхідності підсилити звучання голосів фронту. Відбулися презентації книжок авторів. Також учасниками проєкту були подаровані книги бібліотекам, що стали місцями проведення подій.
11-13 листопада у Києві відбулися події проєкту «Літературно-мистецька зустріч «Контекст:Війна» (виконавець – ГО «Верховина - Квітка Карпат»). Проєкт покликаний осмислити воєнну реальність через досвід поколінь українських митців. Організатори провели триденну міні-резиденцію воїнів-письменників у середмісті Києва із дводенними публічними літературними читаннями і спеціальною дитячою програмою. Відбулась церемонія вручення премії імені видатного друга України, польського філософа і літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів». Учасниками зустрічей стали такі українські військові письменники: Олена Мокренчук, Сергій Пантюк, Володимир Скоростецький, Віталій Запека, Богдан Назаренко, Роман Дронюк, Андрій Гуменюк, Рустам Дмитрук, Олена Лотоцька, Сергій Дзюба, Олександр Продан, Мирослав Откович, Володимир Коротя, Валерій Пальчик, Олег Бородай, Андрій Карпенко, Леонід Матюхін, Руслан Леськів. Сучасні автори поєднують творчість із військовою службою, це робить їхній досвід унікальним.
Протягом листопада організовано серію заходів «Книжкові клуби на Хрещатику» в книгарні «Сенс на Хрещатику» у м. Києві (виконавець – ТОВ «Сенс на Хрещатику»). У межах проєкту проведено читацький клуб тривалістю в три зустрічі-обговорення онлайн і офлайн за одним із найбільших за обсягом творів української літератури — романом Ірини Вільде «Сестри Річинські», котрий був відзначений Шевченківською премією 1965 року.
Також відбулася дискусія про феномен читацьких клубів в Україні та їх важливість для популяризації читання серед українців, за участі фахівців й фахівчинь сфери: Тетяни Гонченко, Богдани Неборак, Анни Вовченко. У межах проєкту створили та розповсюдили спеціальну брошуру «Сенс», присвячену темі книжкових клубів в Україні та за кордоном, що допоможе долучити до них нових відвідувачів, а отже і сприятиме популяризації читання загалом.