Українська видавнича галузь: результати дослідження 2020
Українська видавнича галузь: результати дослідження 2020
08 / 04 / 2021

Британська Рада в Україні за підтримки Українського інституту книги презентує результати Дослідження видавничої галузі України. Дослідження було проведене з лютого по жовтень 2020 року.

Дослідження видавничої галузі України — перше незалежне дослідження такої тематичної спрямованості і масштабу, здійснене із залученням зовнішньої експертизи та базоване на досвіді гравців українського ринку.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ (УКР)

RESEARCH RESULTS (ENG)

Дослідження фокусується на сучасному стані книговидавничої галузі в Україні, результати представлені за галузями (видавці, книготоргівля, книгорозповсюдження, права, обмеження російського імпорту, порушення авторських прав, читання та розвиток аудиторії, установи та асоціації, вплив Covid-19), разом із висновками та рекомендаціями щодо просування української літератури за кордоном, розвитку навичок і читацької аудиторії.

Загальні результати дослідження

Брак надійних статистичних даних про ринок книговидання. Такі показники вкрай необхідні для розробки нових та вдалих стратегічних програм видавців. Проте певний позитивний рух у цьому напрямку все ж присутній. Відділом стратегічної роботи та аналітики Українського інституту книги (УІК) проведено кількісні дослідження книжкового ринку і звичок читачів, що полегшує роботу видавців та дає розуміння у якому векторі краще розвиватись.

Прогалини у навичках. Ще однією болючою проблемою є відсутність розуміння механізмів продажу та просування прав за кордон, а також брак редакторів та перекладачів.

Якісний дизайн, висококласні ілюстрації та передові технології друку в Україні дають суттєве підґрунтя для міжнародної співпраці.

Літературні фестивалі, авторські заходи, книжкові ярмарки продовжують відігравати важливу роль у популяризації української літератури в Україні та світі. Такі заходи – важлива платформа для представлення та продажу книжкової продукції, яку відвідує значна кількість письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів, експертів видавничої справи та усіх, хто просто любить книжки.

Довгостроковий вплив пандемії оцінити повною мірою ще немає можливості, проте більшість працівників видавничої сфери налаштовані оптимістично.

Авторка звіту дослідження: Емма Шеркліфф, видавнича консультантка з понад 20-річним досвідом роботи в галузі. Працювала у видавництвах у Парижі, Мельбурні, Абуджі та Лондоні, а також у Британській Раді в Нігерії та Ірані.
Координаторка дослідження: Ірина Батуревич, начальниця відділу стратегічної роботи та аналітики УІК.

Британська Рада  (British Council) - міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Рада сприяє дружньому діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах. З 1934 року Британська Рада є британською благодійною організацією, діяльність якої регулюється Королівською хартією і державними органами Великої Британії.

Український інститут книги — державна установа при Міністерстві культури та інформаційної політики України, покликана формувати державну політику у книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном.