Сьогодні, 2 вересня розпочинається Національний тиждень читання нонфіку і триватиме до 8 вересня. Ми невипадково обрали саме таку дату, адже вона корелює з Днем знань, а весь тиждень збігається з першим тижнем навчання. Знати більше, дізнаватися нове, ділитися новими знаннями з іншими, перевідкривати своє, занурюватися в світ науки, історії, літератури чи мистецтва можна завдяки нонфікш-літературі.
Тиждень читання нонфіку в Україні відбудеться вперше, тому що цьогоріч ми вирішили розділити вже традиційну акцію на тематичні тижні. Першим таким тижнем був Національний тиждень читання поезії, другий – Національний тиждень читання нонфіку.
Гасло тижня нонфіку — «З історії незакінченої війни». Це назва книжки есеїв Юрія Шевельова, видатного мовознавця, літературного критика, автора блискучих мемуарів про українське ХХ століття. Упорядницями книги є Оксана Забужко та Лариса Масенко. Ми обрали ці слова задля того, щоб сфокусуватися цього тижня на книгах саме історичної тематики, ба більше — на нових виданнях, що з’являються на полицях українських книгарень та бібліотек, попри війну, що триває, що не закінчилась. Разом із фокусом на історії, під час тижня нонфіку ми спробуємо охопити різні теми й напрямки нонфікшн літератури.
У візуальному оформленні тижня використали орнаменти ще одного видатного українця, який зробив свій внесок і в науку, і у мистецтво, — Василя Кричевського.
«Ми хочемо розпочати цю книжкову осінь із розмов, зокрема про український нонфікшн — магнетичний, цікавий, новаторський, такий, що викликає палкі дискусії, свіжий, необхідний. Усе це свідчить про наше зростання як нації, котра читає, попри велику війну, розпочату Росією», — зауважує в. о. директора Українського інституту книги Олександра Коваль.
Спеціально до Національного тижня читання ми створили каталог «Український нонфік | 2023-2024», де зібрали понад 300 назв нових українських нонфікш-видань. Каталог поділений на такі категорії: історія, російсько-українська війна, гуманітарні і суспільно-політичні науки, мистецтво і культура, наука, психологія і саморозвиток, хобі, бізнес. Завантажити каталог можна тут.
До тижня читання нонфіку ми підготували безліч активностей, про які повідомимо згодом. До деяких із них буде нагода долучитися офлайн: у межах книжкового фестивалю KyivBookFest (5 - 8 вересня) УІК організовує низку подій, серед яких — галузеві та літературні дискусії. Уся програма доступна за посиланням.
Також спільно з KyivBookFest відбудеться ініціатива #Військо_радить, котра покликана познайомити читачів із книгами, що надихають та підтримують наших військовослужбовців та ветеранів. Для цього ми запланували офлайн-інсталяцію та акцію в соціальних мережах і медіа. Книги нонфіку радитимуть ветерани, рядові солдати, генерали, парамедики та бойові офіцери. Важливо підкреслити, що нас захищають люди з різноманітними інтересами та прагненням до саморозвитку. Запрошуємо всіх військовослужбовців ділитися своїми відгуками на нонфікшн книги, використовуючи хештег #Військо_радить.
Із наступного тижня ми презентуємо, створений до тижня читання нонфіку подкаст «Сторінки успіху UA», в якому українські лідери й лідерки думок ділитимуться своїми рекомендаціями бізнесової української літератури.
До тижня читання долучаються книгарні, видавництва та бібліотеки: вони впродовж тижня ділитимуться нонфікшн-поличками, читацькими порадами, топами продажів.
Долучайтеся до національного тижня читання нонфіку і ви: персонально, родиною чи командою. Діліться своїми порадами нонфікшн літератури з хештегами:
#ЧитайНонфік #тижденьчитання2024
Офлайн-події можна реєструвати на інтерактивній мапі, заповнивши форму.
Медіапартнери
Читомо, Сенсор Медіа, Українська правда, Радіо Культура, Культ Критики
Партнери
KyivBookFest, Представництво Президента в Криму, Кримський дім, Укрпошта, ЛітКом, Книгарня Є, Сенс, Readeat, Book.ua, Книголенд, Yakaboo, Лабораторія, Yakaboo Publishing, Апріорі, Видавництво Старого Лева, Наш Формат, Фоліо