У 2019 році було забезпечено участь Українського інституту книги у 12 міжнародних книжкових ярмарках.
Список видавництв на міжнародних стендах УІК за 2019
26-а Мінська міжнародна книжкова виставка-ярмарок
Білорусь, Мінськ, 6-10 лютого
Український інститут книги долучився до організації національного стенду та культурної програми України для участі у ХХVІ-му Мінському міжнародному книжковому ярмарку.
Співорганізатори національного стенда – Посольство України в Білорусі, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
Учасниками національного стенду були 11 видавництв.
На стенді України відбулись такі події:
06.02.19 - Презентація книжки «Любове ніжнамоя, не відлітай...». Публіцистичні нариси, статті, діалоги та спогади про Раісу Кириченко» за участі автора книги українського письменника та науковця Гліба Кудряшова.
07. 02.19 - Презентація книжки «В шубі на стиглому тілі» та проекту «Великі розміри» за участі автора Євгенії Чуприни.
08.02.19 - Презентація книжки Івана Семесюка «Звалюцьія альбо смерць! Прьігодьі павіяна Томаса» за участі перекладача книги на білоруську мову Алеся Плоткі.
09.02.19 - Презентація білорусько-української книги білінгви для дітей «Далоу даросльїх». За участі автора книги Сергія Прилуцького та перекладачки на українську мову Олени Степаненко.
09.02.19 на центральному майданчику Національного стенду Білорусі відбулася зустріч з українською письменницею Іриною Даневською, яка презентувала свій історичний роман «Багуслау Радзівіл. Нямецкі принц з Вялікага княства Літоускага» (в перекладі на білоруську мову Наталії Бабіної). Зустріч відкривав Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим.
Інститутом була організована подія поза локацією ярмарку - 7 лютого у Державному музеї історії білоруської літератури відбувся поетичний вечір відомого не лише в Україні, а й Білорусі письменника та перекладача Олександра Ірванця. Модерував зустріч журналіст і публіцист Северин Квятковський. Захід відвідав класик білоруської літератури та політичний діяч, кандидат в президенти Білорусі Володимир Некляєв.
Сайт Білоруської книжкової виставки-ярмарку
48-й Лондонський книжковий ярмарок
Велика Британія, Лондон, 12-14 березня
Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
Учасниками національного стенду стали 12 видавництв.
Україна представлена вперше.
Під час ярмарку були проведені зустрічі за участі Міністра культури України Євгена Нищука, а також першого заступника міністра Світлани Фоменко і організаторів Лондонського книжкового ярмарку стосовно майбутнього статусу Маркет Фокус. Також українська делегація взяла участь у відкритті національного стенду та відвідала на запрошення організаторів церемонію вручення нагороди International Excellence Award.
Також на стенд завітали організатори ярмарку у Лондоні, представники British Council, а також представники іноземних культурних інституцій, зокрема Литовський культурний інститут, Чеський літцентр, Польський інститут книги.
Спільно із Посольством України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії була організована передача книжок зі стенду до Бібліотеки-архіву ім. Т. Шевченка у Лондоні.
Каталог учасників стенда London Book Fair.
Каталог учасників українського національного стенда на Лондонському книжковому ярмарку-2019
Сайт Лондонського книжкового ярмарку
39-й Паризький міжнародний книжковий ярмарок
Франція, Париж, 16-19 березня
Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
Україна представлена вперше.
У рамках офіційної програми 39-го Паризького міжнародного книжкового ярмарку було проведено 2 події на сценах ярмарку. Окремо було представлено експозицію сучасної ілюстрованої книжки «Ukrainian Contemporary Visual Book», підготовану творчою майстернею «Аґрафка». Спільно з Посольством України у Французькій Республіці була організована передача книжок до дитячої бібліотеки української школи у м.Париж та бібліотеки для дорослих ім.Симона Петлюри.
Каталог учасників українського національного стенда на Паризькому книжковому ярмарку-2019
Сайт Паризького книжкового ярмарку
56-й Болонський ярмарок дитячої книги
Італія, Болонья, 1-4 квітня
Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
На національному стенді були представлені 14 видавництв і 1 друкарня.
У виставці ілюстраторів ярмарку взяли участь українські художниці Анна Сарвіра та Ольга Штонда.
Каталог учасників українського національного стенда на Болонському книжковому ярмарку дитячої літератури-2019
Сайт Болонського ярмарку дитячої книги
29-й Міжнародний книжковий ярмарок в Абу-Дабі
Об'єднані Арабські Емірати, Абу-Дабі, 24-30 квітня
Організовано національний стенд України. Проведено зустріч із Надзвичайним і повноважним Послом України в ОАЕ Юрієм Полурезом. За сприяння Департаменту культури та туризму в ОАЕ організовано та проведено зустріч українських видавництв із 14-ма провідними видавництвами та організаціями книговидавців арабського регіону. На національному стенді предеставлені 4 видавництва.
Сайт Міжнародного книжкового ярмарку в Абу-Дабі
25-й Празький книжковий ярмарок
Чехія, Прага, 9-12 травня
Український інститут книги забезпечив підготовку національного стенду та культурної програми України для участі у 25-му Празькому міжнародному книжковому ярмарку. У 2019 році національний стенд був оформлений спільно з Посольством України в Чеській Республіці. Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
На національному стенді були представлені 11 видавництв. У рамках офіційної програми було проведено 3 події за участі українських авторів: дискусія Сергія Жадана та Ігоря Померанцева «Як писати про війну?», презентація чеського перекладу роману «Депеш Мод» Сергія Жадана, дискусія на тему «Повинна я бути феміністкою, якщо я представниця жіночого письма?» за участі Оксани Забужко та Маріани Енрікес тощо. У відкритті стенду взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Є. Перебийніс.
Сайт Празького книжкового ярмарку
9-й Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
Україна, Київ, 22-26 травня
Проведено 3 заходи з міжнародними спікерами: прийняття з нагоди початку міжінституційної співпраці з Лондонським книжковим ярмарком, бранч з віце-президентскою Лондонської бібліотеки Александрою Шульман та дискусію "Мода, книги та культурна дипломатія" за участі Александри Шульман, директорки Лондонського книжкового ярмарку Джекс Томас, письменниці Ірени Карпи та постійного представника України при Раді Європи Дмитра Кулеби.
Сайт Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»
71-й Франкфуртський міжнародний книжковий ярмарок
Німеччина, Франкфурт-на-Майні, 16-20 жовтня
Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
На національному стенді були представлені 28 видавництв. Співробітниками УІК було проведено 15 заходів та дискусій.
ТОП подій за відвідуваністю, організованих УІК на 71-му Франкфуртському книжковому ярмарку:
- Understanding Ukraine: презентація есеїв українських інтелектуалів за участю Володимира Єрмоленка, Вахтанґа Кебуладзе, Карла Шльоґеля, Юлії Скубицької та Андрія Куркова.
- Чорнобильська Зона: сучасність, переосмислення – дискусія за участю Маркіяна Камиша та Галини Акерман.
- Дискусія “Україна: 5 років боротьби” за участю Олега Сенцова.
- Сучасна українська література та її взаємодія з німецькомовною літературою – дискусія за участю Юрія Андруховича, Сергія Жадана та Тетяни Малярчук.
- Як пристосувати історію України до глобального контексту? – дискусія за участю Віоли фон Крамон, Ірени Карпи та Богдана Логвиненка.
- Особливо важливими для Українського інституту книги стали презентації програми підтримки перекладів Українського інституту книги “Translate Ukraine” та дослідження “Український книжковий ринок: тенденції, основні гравці, нові/незайняті ніші та державна підтримка”.
Учасниками програми стали: Олег Сенцов, Андрій Курков, Володимир Єрмоленко, Галина Шиян, Вахтанг Кебуладзе, Юлія Скубицька, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Тетяна Малярчук, Олеся Яремчук, Богдан Логвиненко, Алім Алієв, Мирослав Маринович, Ірена Карпа, Тамара Дуда, Маркіян Камиш, Карл Шльогель, Галина Акерман та Віола фон Крамон. Окремо було представлено експозиції проектів “Ukraїner”, “Наші Інші”, “UPHA Made in Ukraine” та відеоінсталяцію “Study of the reader”. У відкритті стенду взяли участь: віце-президент Франкфуртського книжкового ярмарку Тобіас Фосс, генеральний консул України у Франкфурті Алла Польова та директорка “Українського інституту книги” Олександра Коваль.
Програма українського стенда
Звіт за результатами Франкфуртського форуму 2019
Сайт Франкфуртського міжнародного книжково ярмарку
Шанхайський міжнародний дитячий книжковий ярмарок
Китай, Шанхай, 13-18 листопада
Представники УІК відвідали ярмарок з метою здійснення оцінки перспективи участі Інституту із національним стендом у ярмарку в майбутньому; збору, систематизації та публікації інформації про конкурси для українських видавців та ілюстраторів, fellowship programme, можливості для навчання ілюстраторів у рамках ярмарку; відвідання фахових подій. Представниками УІК було відвідано 8 професійних подій, а також Публічну бібліотеку та центральну книгарню міста Шанхай. Були відвідані 8 професійних подій, проведена зустріч з представниками українського консульства у Шанхаї.
Сайт Шанхайського міжнародного дитячого книжкового ярмарку
Віденський міжнародний книжковий ярмарок
Австрія, Відень, 6-10 листопада
Представник УІК відвідав ярмарок з метою ознайомлення з представленими там видавництвами, презентації каталогів прав українських авторів та дитячої літератури й брошури про стан українського книжкового ринку. Під час відвідання заходу представником Інституту було організовано передання каталогів та сувенірної продукції Посольству України у Республіці Австрія, а також представникам Асоціації видавців у Відні. Представник УІК провела зустрічі з видавцями, які видають у Республіці Австрія українських авторів. Були проведені зустрічі з Джулією Штамволь – представницею Асоціаії видавців у Відні та Ребеккою Едер – піарницею Віденського ярмарку Buch Wienn.
Сайт Віденського міжнародного книжкового ярмарку
Книжковий ярмарок у Монреалі
Канада, Монреаль, 20-25 листопада
У співпраці з Посольством України в Канаді, Українським національним об’єднанням у Монреалі, Монреальською літературною студією, Фондом Будучність (Торонто) та корпорацією Meest вперше Україна була представлена не
лише з національним стендом, але як фокусна країна-учасниця.
Представники УІК взяли участь у Книжковому ярмарку у Монреалі з метою визначення можливостей виходу українських видавців на канадський книжковий ринок, інтеграції українсько-канадських проектів у програму Почесного представлення Канади на Франкфуртському книжковому ярмарку 2020, визначення можливостей та форматів співпраці з українською діаспорою та проведення заходу для професійної аудиторії на представлення книжкового ринку України та програми підтримки перекладів УІК.
Представники УІК взяли участь у роботі національного стенду. На національному стенді були представлені 8 учасників. Були проведені 15 зустрічей з учасниками з інших країн. Відбулися зустрічі з Послом України в Канаді Андрієм Шевченком,екс-послом Канади в Україні Романом Ващуком директором ярмарку Олів’є Гужоном, Франсуа Шаретом, Говардом Астером, видавцем Mosaic, Анне Марі Лоулес, генеральним директором Асоціації видавців Рішаром Пріє. Були проведені зустрічі з представниками УНО, Ростиславом Нємцевим, професором Романом Сербиним, головним редактором Lemeac, Boreal, Scholastic, Lire Autrement, Едвардом Навоткою.
Сайт книжкового ярмарку у Монреалі
Римський книжковий ярмарок
Італія, Рим, 4-8 грудня
Представник УІК взяв участь у Римському книжковому ярмарку з метою оцінки перспективи участі УІК в Римському книжковому ярмарку зі стендом; дослідження принципів та ефективності Invitation Program та Fellowship Program для українських видавців; дослідження принципів та ефективності роботи Rights Centre; відвідання фахових подій. Були проведені 11 зустрічей з учасниками ярмарку з інших країн. Відбулися зустрічі з представниками Римської національної бібліотеки.
Сайт Римського книжкового ярмарку
47-й Софійський міжнародний книжковий ярмарок
Болгарія, Софія, 10-15 грудня
Основним організатором стенду було Посольство України в Болгарії. Співорганізатори – Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
Представник УІК взяв участь у 47-й Софійському міжнародному книжковому ярмарку та провів презентацію програми підтримки перекладів. Представник УІК взяв участь у дискусії про сучасну українську літературу в межах літературного фестивалю, учасниками якої були Остап Сливинський, Гаська Шиян, Христина Венгринюк, модератором - Светлозар Желев, директор Національного книжкового центру Болгарії. Була проведена зустріч з письменницею Гаською Шиян, переможницею літературної премії ЄС 2019. Налагоджено контакти з україністами Університету св. Климента Орхидського.
Сайт Софійського міжнародного книжкового ярмарку