Промоція читання 2021

Промоція читання 2020

Церемонія вручення перекладацької премії Drahomán Prize

Київ, квітень

Співорганізатори: Державна установа «Український інститут», Український ПЕН.

У 2020 році Українським інститутом, Українським ПЕН та Українським інститутом книги була заснована відзнака для перекладачів з української мови на мови світу – перекладацька премія  Drahoman Prize. І вже цього року було проведено першу церемонію. Претендувати на премію могли перекладачі незалежно від країни проживання, у доробку яких щонайменше один перекладений та опублікований художній або документальний твір. Упродовж місяця перед офіційним врученням премії було проведено інформаційну кампанію із залученням ЗМІ. В межах події було організовано також пресконференцію, дискусію між лауреатами-фіналістами премії, церемонію нагородження, фахову дискусію про переклад, майстер-клас переможця для фахової авдиторії із залученням студентів, подію на фестивалі «Книжковий арсенал».

Літературні зустрічі «Читай-пиши»

Квітень-червень

Співорганізатори: Благодійний фонд Сергія Жадана.

Всеукраїнська програма літературних зустрічей «Читай-пиши» проводилася серед дітей та молоді у східних областях України за інформаційної підтримки чи у співорганізаторстві з Інститутом у 2019 та 2020 роках. Мета зустрічей та конкурсу рецензій – зацікавити дітей сучасним літературним процесом. Щороку кількість залучених партнерів, учасників конкурсу та охоплення рекламних кампаній про «Читай-пиши» зростала. У 2021-му році в межах «Читай-пиши» було організовано також:

1) літературні зустрічі із письменниками у трьох українських областях: Харківській, Донецькій та Луганській;

2) учнівський конкурс рецензій у двох форматах: текстовому та відео (до 18 травня);

3) зйомки відеороликів за участю фахівців з читання «Як написати/зняти відгук?» (5 одиниць).

Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

Київ, травень

Співорганізатор: «Мистецький Арсенал»

Цього року Інститут книги став співорганізатором також щорічної грандіозної інтелектуальної події – фестивалю «Книжковий Арсенал». В межах події було організовано презентацію «Стратегії розвитку читання 2021-2025: подальші кроки», тренінг «Що таке ОНІКС (ONIX) і для чого він потрібен бібліотекам та видавцям» та перформанс за участі провідних українських дитячих авторів (спільно з «BaraBooka»).

Літературно-мистецький захід «Його слово»

Онлайн, травень

Офіційний організатор: «Всеукраїнський демократичний форум».

Офіційний співорганізатор: Науково-видавниче об’єднання «Дух і літера», Львівський літературно-мистецький фестиваль.

Із нагоди вшанування 150-річчя Василя Стефаника відбувся літературно-мистецький захід «Його слово» - всебічне мультидисциплінарне обговорення ідей письменника Стефаника. Крім того, в межах заходу було проведено телемарафон, до якого увійшли 4 панельні дискусії.

Фестиваль «З країни в Україну»

червень-серпень

Фестиваль «З країни в Україну» - це масштабний культурно-просвітницький фестиваль, започаткований 2014 року, щоб допомогти місцевим громадам на Сході України наповнювати свої міста атмосферою єдності, підтримки та відчуття українського духу. Фестиваль промандрував низкою міст, щоб показати особливості різнобарвної сучасної української культури. Інститут забезпечив функціонування зони “Відкрита бібліотека” на локації «Україна змістовна» та проведення активностей на майданчику (qr-коди, за якими можна вільно завантажити книжки, онлайн-лекції про читання/написання літературних творів, залучення бібліотек на місцях для співпраці).

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція «365 казок на ніч»

Онлайн, липень-грудень

Співорганізатор: Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегого»

Акцію розпочато Інститутом минулого року та присвячено промоції читання саме серед наймолодших читачів — дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, а також заохочення вмикати дітям аудіо з українськими казками та допомагати їм розвивати читацькі навички шляхом виконання додаткових завдань до цих казок серед їхніх батьків, учителів молодшої школи та вихователів дошкільних навчальних закладів. Результати Акції представлені у вигляді шістдесяти інтерактивних аудіоказок. Для реалізації проєкту було розроблено три тематичні блоки казок – «Знання», «Герої», «Природа». Усі тексти казок відповідають тематиці свого блоку та віку цільової аудиторії. 

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: батькам»

Серпень-грудень

Співорганізатори: ГО «Смарт освіта», НЦ «МАН», проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka»

В межах цієї Акції було написано, виготовлено та поширено інформаційні онлайн-матеріали дидактичного та рекомендаційного характеру для вчителів, бібліотекарів та батьків на офіційних каналах Інституту, партнерських ЗМІ та громадських організацій через соціальні мережі включно зі спеціально створеними сторінками від Інституту та промоцію Акції у рамках публічних заходів. Методичні матеріали для читання «#Живі Письменники: батькам» для батьківського читання з дітьми включають розділи для початкової та середньої школи з описом книг-новинок за 2019-2021 рік. Добором книг займались фахівці-методисти молодшої та середньої школи, фахівці-психологи, фахівці-літературознавці.

Всеукраїнська акція промоції читання «Книжковий клуб: читачі» на 28-му Львівському міжнародному Book Forum

Львів, вересень

Офіційний організатор: Львівський міжнародний Book Forum.

Цьогоріч УІК взяв участь також у Львівському міжнародному Book Forum, який проводився офлайн. Метою акції Інституту, організованої в межах Форуму було представлення діяльності та популяризація здобутків Українського інституту книги на міжнародному майданчику агентів книжкової сфери. Залучення їх до професійного діалогу і тематичних активностей у межах Львівського міжнародного Book Forum. До професійної програми від Інституту також було включено: 

 1. Презентація путівника по українському книжковому ринку (виданого англійською та французькою мовами) створеного Українським інститутом книги за підтримки Посольства Канади в Україні та Livres Canada Books.
 • Публічна дискусія між видавцями з Канади та України за участі УІК і посольства щодо можливостей і перспектив співробітництва між ринками; презентація фахової програми для видавців «Україна-Канада: букпітчинг через океан».
 • Презентація акції «30 знакових книжок нашої Незалежності».

Робота стенду «30 знакових книжок нашої Незалежності».

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція до 30-річчя Незалежності України: 30 знакових книжок нашої Незалежності 

вересень-жовтень

З 15 вересня до 15 жовтня жителі України голосували за свої знакові книжки, щоб сформувати топ-30 найважливіших видань, що вийшли за часи незалежності. Під 30-ма знаковими книжками розуміємо такі книги, які викликали суспільний резонанс, відсилали до важливих історичних періодів чи подій, сприяли розумінню історії України без цензури і фальшувань, повертали забутих чи силоміць вилучених із суспільного дискурсу персоналій,  сприяли творенню національної ідентичності і становленню незалежності нашої держави, формували імідж України за кордоном та сприяли єднанню всієї України завдяки високій якості та актуальності.

Всього в голосуванні взяли участь більше 32 тисяч осіб. 

XII Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека – вимір незалежності»

Онлайн, вересень

Офіційний організатор заходу: ВГО «Українська бібліотечна асоціація» та Громадська організація «Форум видавців»

Львівський міжнародний бібліотечний форум – це місце зустрічі керівників та провідних фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, видавців, авторів, читачів, провайдерів інформаційних послуг. Цьогорічна тема форуму звучала так: «Бібліотека – вимір незалежності». 

Захід також передбачав дизайн, друк та розповсюдження двох тематичних плакатів про бібліотеки та інструкцію для батьків про читання з дітьми.

Всеукраїнська акція промоції читання «Книжковий клуб: читачі» в рамках Міжнародного книжкового фестивалю Book Space

Дніпро, вересень

Офіційний організатор: Міжнародний книжковий фестиваль Book Space.

Міжнародний фестиваль Book Space — фестиваль у Дніпрі, який відбувався з 3 по 5 вересня 2021 року також у форматі офлайн. Фестиваль створено з метою розкрити культурний потенціал міста Дніпро та сприяти розвитку культурного, освітнього, комунікаційного рівнів у місцевій громаді. Інститут підтримує цю ініціативу, тож в рамках марафону було реалізовано два заходи: дискусію «Читач майбутнього» та подію на тему «Успішні інституційні колаборації: Drahoman Prize». 

Векторним напрямом розвитку дискусії «Читач майбутнього» став аналіз викликів та обставин, які впливають на свідомість читача, зокрема: загрози кліпового мислення та активна розробка новітніх технологій.

На події «Успішні інституційні колаборації: Drahoman Prize» представниця Інституту книги Юлія Колісник разом з колегами від організацій-партнерів представила результати успішної співпраці трьох інституцій в межах перекладацької премії Drahoman Prize.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: хто вони?»

Жовтень-листопад

Співорганізатори: Лабораторія дитячого читання НЦ «МАНУ» та проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka»

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі письменники» була розроблена в Інституті в 2019 році. Її амбітною метою є популяризація творчості живих дитячих письменників та рекомендації для читання для кожної сім’ї України. У 2021 році цей проєкт збільшився та включив рекомендаційні матеріали для читання для дітей віком від 3 до 14 років, а також створення каталогу з біографічними та бібліографічними даними сучасних українських дитячих письменників та розробку інформаційного ресурсу (лендингової сторінки) для популяризації Акції в дитячих садках та школах. Персоналіями каталогу стали сучасні активні письменники, які є авторами не менше ніж трьох книжок.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники: дошкілля»

Онлайн, жовтень-листопад

Співорганізатор: всеукраїнський науково-методичний журнал «Дошкільне виховання»

«#Живі Письменники: дошкілля» - проєкт, який цього року подарував батькам та бібліотекарям практичний посібник, що міститить розроблені робочою групою рекомендаційні матеріали для читання та додатки — дидактичні матеріали для дітей. До блоку рекомендаційних матеріалів для читання до кожної книжки увійшли наступні компоненти: 

 1. презентація книжки (анотація, відомості про автора, обкладинка);
 2. методичний коментар;
 3. коментар психолога;
 4. практичні розробки (ігри, бесіди, руханки тощо) на основі літературних творів;
 5. ідеї щодо оформлення освітнього простору;
 6. поради щодо залучення батьків.

Професійна програма для агентів книжкової екосистеми «Книжковий клуб: бібліотекарі»

Онлайн, жовтень-листопад

Співорганізатор: Громадська організація «Культурно-видавничий проєкт «Книжка року»

За мету цієї Програми було взято вичерпне представлення розмаїття вітчизняного книжкового ринку та проведення презентації кращих книжок рейтингу «Кращі книжки півріччя» у відеоформаті для бібліотекарів, а також широкої авдиторії читачів. Відео містять інформацію про кращі книжки у восьми номінаціях, викладену у популярній, доступній формі, аби привернути увагу до такого явища як Всеукраїнський рейтинг «Книжка року», а також до просвітницької діяльності Інституту. Результати Програми можна вільно використовувати в бібліотеках для презентації книжкових новинок 2021.

Мандрівний літературно-мистецький фестиваль «Подорож із Лесею до моря»

Співорганізатори: Театр «Гармидер», театральна студія «ДогориДриґом» та мистецьке об’єднання «Стендаль».

Онлайн, грудень

Ідея Мандрівного літературно-мистецького фестивалю «Подорож із Лесею до моря» має символічне підгрунтя, адже 2021 року Україна святкувала 150-річчя з дня народження письменниці. Саме до цієї події приурочено захід, за основу якого взято першу поетичну збірку 17-річної Лесі Українки, її подорож з Волині до моря, рефлексії від побаченої величі українських красот. Мандрівний фестиваль привернув увагу до постаті Лесі та сучасних прочитань її авторських надбань, а також надав простір для рефлексії її творчості підлітками і молоддю України завдяки здійсненню постановки вистави-перфомансу «Я –Леся», яка сколихнула завченні з шкільних років стереотипні уявлення про цього класика.

Метою Фестивалю стало підвищення зацікавленості учнів середньої та старшої школи, освітян та всіх, хто працює з основною цільовою авдиторією, сучасними українськими літературними проєктами (зокрема художніми текстами) через проговорення точок дотику тем сучасної літератури та класика – Лесі Українки; привернення уваги до постаті Лесі Українки як до 17-річної дівчини, чиї особисті та громадянські болі та шляхи долання їх відгукуються молодим поколінням нашого часу.

Професійна програма для агентів книжкової екосистеми «Книжковий клуб: освітяни»

Онлайн, грудень

Команда Інституту та творчого колективу «Гармидер» вирішила продовжити розвивати тему залучення учнів/студентів за допомогою альтернативних шляхів вивчення літератури, які допоможуть по-іншому сприйняти книжковий світ, зокрема класичний, та обговорювати досвід реалізації театрального проєкту на прикладі конкретної навчальної ініціативи -  гуртка «Бюро театралізованих екскурсій». Фундаментом цієї онлайн-події став організований раніше «Мандрівний фестиваль «Подорож з Лесею до моря», в межах якого було записано перфоманс «Я – Леся». Однією із спікерок на заході стала режисерка вистави «Я - Леся»,  співзасновниця та викладачка театральної майстерні «Догори Дриґом», викладачка акторської майстерності та риторики ВНУ імені Лесі Українки - Руслана Порицька, яка висвітлила наступні підтеми:

 1. Як підлітку почати дружню розмову з письменником із підручника чи, боронь боже, багатотомника?
 2. Що таке документальний театр і чому нам треба про це поговорити?
 3. Як можна зробити виставу, якщо початково є лише тема і ніякого сценарію чи п'єси?
 4. Що таке форум-театр і нащо він нам здався?

Книжкова виставка у Верховній Раді до 30-річчя Незалежності України

 Київ, грудень

14 грудня в межах загальнонаціональної акції «Національний тиждень читання» в кулуарах Верховної Ради було проведено книжкову виставку приурочену до 30-ї річниці Незалежності України. В експозиції було представлено книги понад 30 українських видавництв. У відкритті виставки взяли участь Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, народні депутати України Микита Потураєв, Євгенія Кравчук та директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. До участі у самій виставці було також залучено 30 видавців, а також відомих громадських та культурних діячів, працівників Інституту. В межах виставки також було проведено пресконференцію про стан та перспективи державної підтримки книговидання в Україні, а також зустріч з професором Ярославом Грицаком.

Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання»

Онлайн, грудень