Промоція читання 2020

У 2019 році УІК став співорганізатором 19 міжнародних, всеукраїнських і локальних заходів, спрямованих на популяризацію читання в Україні, а також додаткових проєктів.Конкурс дитячого читання Книгоманія
Львів, січень-квітень

Книгоманія – унікальний захід, у якому поєднується гра з отриманням різних корисних вмінь і навичок, де письменники, художники, науковці, спортсмени, музиканти, винахідники, музейники, бібліотекарі, майстри ділились своїми вміннями з дітьми і цим робили світ кращим.

 Положення про конкурс
 Сторінка Таємного товариства книгоманів

Конференція УІК 2019: підсумки та натхнення
Київ, 27 лютого

Український інститут книги презентував звіт виконаних програм та заходів у 2019 році. Подія відбулася в Музеї історії Києва. З переднім словом виступила заступниця міністра культури культури, молоді та спорту України Ірина Подоляк. Директорка Інституту Олександра Коваль розповіла про головні досягнення Українського інституту книги у 2019 році а також про плани на 2020 рік.

 Звіт УІК за 2019 рік
 Презентація планів на 2020 рік


Програма літературних зустрічей Читай-пиши
Донецька, Луганська, Харківська області, лютий-травень
Співорганізатор: Благодійна організація Благодійний фонд Сергія Жадана.
Читай-пиши проводилася серед дітей та молоді задля популяризації читання загалом та української сучасної книги зокрема.

Результати конкурсу та рекламної кампанії програми:
237 текстових рецензій
65 відеорецензій

Відбулися онлайн-заходи на сторінках Читай-пиши та Інституту, а також підсумковий пресбрифінг.

 Сторінка конкурсуАкція промоції підліткового читання Навиворіт

онлайн, лютий-травень

 Сторінка акціїАкція з підтримки дитячого та підліткового читання #Живі Письменники. Пізнавай

онлайн, квітень-листопад
Співорганізатори акції: методисти НЦ МАНУ, проєкт BaraBooka. Простір української дитячої книги, громадська організація Смарт освіта, громадська спілка Освіторія.
#Живі Письменники. Пізнавай – це серія інформаційних матеріалів для вчителів, бібліотекарів та батьків. У 2020-му році було опубліковано:
- 20 відеороликів про сучасних українських письменників, чиї твори вміщено у Хрестоматії для 1-4 класів
- 20 комплектів методичних матеріалів до відеороликів (методичка для вчителя та опорні слайди для роботи на уроці)
- посібник #Живі Письменники. Батькам для батьківського читання з дітьми (посібник викладено на сайті НУШ, він включає: анотації 50 дібраних експертами книжок сучасних українських письменників; запитання для бесід із дитиною про зміст, ідеї для спільної гри; коментарі психологині Світлани Ройз; важливі та актуальні теми для дітей 6–10 років)
Додатково було проведено 8 онлайн-заходів для вчителів, батьків та бібліотекарів щодо пояснень принципів роботи з матеріалами.

 Живі письменники, 1 сезон
 Живі письменники, 2 сезон
 Сторінка акції


Семінар для керівників бібліотек
онлайн, травень


Семінар для керівників підприємств видавничої галузі
онлайн, травень
Акція Дегустація книжок. Томи 1, 2, 3, 4, 5
онлайн, червень-грудень

Дегустація книжок – це добірка з 96 відео, наповнена 5 різними за концепцією та змістом томами (комплектами) літературних творів.
Передумовою акції є стрімінгові театралізовані читання Дегустація книжок – новий формат театрально-літературної взаємодії, який виник за умов карантинних обмежень як своєрідна колаборація недержавного театру і державної інституції.
Театралізовані читання Дегустація книжок відбуваються на базі Центру сучасного мистецтва ДАХ за участі Українського інституту книги. Режисер і модератор – Владислав Троїцький. Учасники – команда інтелектуального фрік-кабаре Dakh Daughters, команда акторів та менеджерів ДАХ, а також запрошені коментатори-дегустатори – фахівці літературної сфери, літературознавці, критики. 16 прямих ефірів (з них 3 за співфінансування УІК), які були архівовані у окремі відеотоми Дегустація книжок, відбулися на 12-ти платформах.
Співорганізатор акції: Центр сучасного мистецтва  ДАХ.

 Том 1
 Том 2
 Том 3
 Том 4
 Том 5Книжковий фестиваль Book Space
онлайн, Дніпро, 4-5 липня

Book Space – онлайн-марафон (альтернатива офлайн-фестивалю у м. Дніпро). У його межах відбулися 15 подій різних форматів: лекції, дискусії, огляди книжкових новинок, розмови з видавцями та авторами. Частина заходів орієнтована на дорослу аудиторію, частина – на дітей і батьків із дітьми. Фокус-тема фестивалю: Майбутнє: (анти)утопії.
Співорганізатор заходу: громадська організація Міжнародний книжковий фестиваль Книжковий космос.

Book Space: онлайн-марафон. День 1
Book Space: онлайн-марафон. День 2
Сайт фестивалю
Мистецький фестиваль Ї
онлайн, липень-жовтень

У межах онлайн-формату Мистецького фестивалю Ї відбувся проєкт До #всіх_своЇх (альтернатива фізичному фестивалю у м. Тернопіль).
Проєкт складається із 2 активностей:
7 онлайн-трансляцій зустрічей з відомими українськими письменниками/письменницями з їхніх домівок чи студій. Зустрічі були у форматі інтерв’ю, із читанням віршів або уривків із прозових книг. Для реалізації цього задуму організатори разом зі знімальною групою  відвідували митців у їх населених пунктах: Львів, Калуш, Івано-Франківськ, Рівне, Київ, Чернівці, Тернопіль.
7 відеосюжетів Будні митця. Герої відеосюжетів – письменники і письменниці, із якими було проведено онлайн-трансляції. Відеосюжети містять бекстейдж, відповіді на найцікавіші запитання із онлайн-трансляцій, історії від першої особи на актуальні теми та про гострі проблеми. Це були поїздки в гості до Юрка Іздрика, Андрія Любки, Олександра Ірванця, Макса Кідрука, Юрія Андруховича, Юрка Завадського, Дмитра Лазуткіна, Мар’яни Савки та Івана Байдака.
Співорганізатор заходу: громадська організація Мистецький фестиваль Ї.

Сторінка проєкту #До всіх своїх
Сторінка Фестивалю Ї
III Міжнародний літературний фестиваль Фронтера

онлайн, липень-жовтень

У межах ІІІ Міжнародного літературного фестивалю Фронтера відбувся  запуск ютуб-програми Фронтера: Нові світи (онлайн-варіант дитячої програми фестивалю в Луцьку). Проєкт містить цикл із 10 відео, створених за мотивами сучасних та класичних дитячих українськомовних художніх та нонфікшн видань, а також видань, перекладених українською. Відео призначені для використання під час навчального процесу в початковій школі.
Матеріали були передані навчальним закладам та бібліотекам Волинської області, з ними ознайомилися понад 2900 учнів та відвідувачів бібліотек. Розроблено також 18 ексклюзивних роз’яснювальних матеріалів про проєкт.
Проєкт реалізовано як пілотний з метою подальшого масштабування його у фестиваль дитячої та підліткової літератури Фронтера: Нові світи, який заплановано на літо 2021 року.
Співорганізатор заходу: громадська організація Мистецьке об’єднання Стендаль.

Сторінка проєкту Фронтера: Нові світи
Сторінка фестивалю Фронтера
Акція з популяризації читання в соціальних мережах Почитай мені
онлайн-формат, листопад-грудень

Почитай мені — це Всеукраїнська акція з популяризації читання в Фейсбуку, що проводилась Українським інститутом книги в онлайн-форматі з 26 листопада по 17 грудня 2020 року. Головна мета акції — поінформувати батьків про важливість та необхідність спільних сімейних читань і заохотити їх читати дітям уголос.

У межах цього проєкту було:
- сплановано та проведено рекламну кампанію у фейсбуці, з метою привернення громадськості до питань, пов’язаних з читанням дітям вголос
- організовано та проведено вебінар за участі психотерапевтки Ірини Басістої Психологія читання дітям уголос
- розроблено інтернет-ресурс Читати вголос із рекомендаціями про читання для батьків. На сайті розміщено матеріали про важливість та користь сімейних читань, психологічні аспекти впливу читання на дорослих та дітей, а також інструменти для родинного читацького дозвілля
знято соціальний відеоролик про користь читання дітям

Відео вебінару
Соціальний відеоролик про користь читання дітям
Сайт ідео вебінару
XXI Всеукраїнська виставка-форум Українська книга на Одещині
онлайн-формат, 6-7 серпня

У межах XXI Всеукраїнського форуму Українська книга на Одещині відбувся цикл професійних заходів для фахівців бібліотек ОдесаБібліоСаміт (6 онлайн заходів).
Співорганізатор заходу:  Одеська національна наукова бібліотека.

День 1
День 2Акція з популяризації читання Такого не читали
онлайн-формат, листопад-грудень

Акція Такого не читали покликана: інформувати читачів бібіліотек про ті новинки, які потрапили у бібліотеку за програмою поповнення бібліотечних фондів у 2020-му році, висвітлюючи діяльність Українського інституту книги.
Акція Такого не читали — це інформаційна кампанія, що висвітлює поповнення бібліотечних фондів Українським інститутом книги у 2020-му році через наліпки на книжки, відеоролики та аудіоролики.
У рамках акції були розроблені, виготовлені та розіслані у бібліотеки наліпки (383 748 наліпок на відповідну кількість примірників книжок). Інформаційні аудіоролики та відеоролики поширені через регіональні медіа в січні-лютому 2021.
Акція 365 казок на ніч

онлайн, Київ, листопад-грудень

Акція покликана промотувати культуру книгочитання для дітей дошкільного віку серед їхніх батьків та вихователів дошкільних навчальних закладів.
Акція містить: 20 новорічних та різдвяних аудіоказок за творами українських авторів, відібраних за участі дитячого психолога та організаторів кампанії. Аудіоказки зазвучали голосами зірок українського шоу-бізнесу: Ольга Фреймут, Василіса Фролова, Ната Жижченко, Костянтин Боровський, Паліндром, Олена Карась, Поліна Неня, Данило Галико, Джеффрі Кенні, Тетяна Лукинюк, Анна Гресь, Тала Калатай, Олександр Педан, Ксенія Букшина, Олег Собчук, Геннадій Попенко, Євген Галич, Арсеній Фінберг, Андрій Гуцуляк, Дмитро Зезюлін
20 комплектів ігрових завдань — по два до кожної казки
30 тисяч примірників плакатів із порадами для дорослих, як читати дітям уголос; також плакати є в електронному форматі, прикріплені до кожного відео.

Серед озвучених творів – казки українських письменників Галини Вдовиченко, Івана Андрусяка, Оксани Лущевської, Всеволода Нестайка, Івана Малковича, Богдани та Дзвінки Матіяш, Олеся Ільченка, Віталії Савченко, Марії Солтис-Смирнової. Матеріали розміщено на YouTube-сторінці Інституту та у розділі MEGOGO Audiо додатку MEGOGO.
Співорганізатори акції: медіасервіс MEGOGO, агенція Big Bangers

Сторінка проєкту 365 казок на ніч
Акція промоції читання Книжковий клуб

онлайн-формат, Львів, вересень

Було проведено професійну програму для акторів ринку в рамках Book Forum 2020 (5 онлайн заходів).

Заходи УІК на Book Forum


Всеукраїнський літературно-поетичний фестиваль у Карпатах Via Carpatia

Івано-Франківська обл, смт. Верховина, 26-27 вересня

У межах Всеукраїнського літературно-поетичного фестивалю у Карпатах було реалізовано Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia-2020. Одним із фокусів уваги була творчість Станіслава Вінценза як філософа і літописця Карпат, і Верховинщини зокрема.

Відеозапис заходуXI Львівський міжнародний бібліотечний форум
онлайн-формат, Львів, 15-20 вересня
Форум Креативна Україна
Київ, листопад

У рамках ІV щорічного міжнародного форуму Креативна Україна відбувся секторальний модуль, який представив Український інститут книги — Книжкова екосистема у часи змін: дослідження і рішення (5 подій) за участі трьох українських спікерів та двох закордонних (Італія, Велика Британія).

Сайт форуму Креативна УкраїнаКнижкова вечірка
онлайн, березень-травень
У період із 30 березня по 1 травня відбулося 24 онлайн-заходи Книжкова вечірка на Facebook-сторінці Інституту.

Сторінка з відеозаписами заходів
Ранкова доза
онлайн, січень-лютий

У першому кварталі 2020 завершилася публікація акції 2019 року: Літературного подкасту Ранкова доза на Українській правді (96 випусків, 420 тис. прослуховувань): SoundCloud, Українська Правда, Apple Podcasts, Google Podcasts