Промоція читання 2020

У 2019 році УІК став співорганізатором 19 міжнародних, всеукраїнських і локальних заходів, спрямованих на популяризацію читання в Україні, а також додаткових проєктів.



Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія»
Львів, січень-квітень

Книгоманія — унікальний захід, у якому поєднується гра з отриманням різних корисних вмінь і навичок, де письменники, художники, науковці, спортсмени, музиканти, винахідники, музейники, бібліотекарі, майстри ділились своїми вміннями з дітьми і цим робили світ кращим.

Метою конкурсу є популяризація культури читання серед дітей України для виховання нового покоління успішних молодих людей, з розвинутими комунікативними навичками й критичним мисленням, соціалізованих та самореалізованих завдяки читанню.

Учасниками конкурсу є всі охочі учні 6 і 7 класів закладів загальної середньої освіти та читачі сільських, дитячих і юнацьких бібліотек областей України, втому числі читачі бібліотек об'єднаних територіальних громад. 

 Положення про конкурс
 Сторінка Таємного товариства книгоманів

Конференція УІК 2019: підсумки та натхнення
Київ, 27 лютого

Український інститут книги презентував звіт виконаних програм та заходів у 2019 році. Подія відбулася в Музеї історії Києва. З переднім словом виступила заступниця міністра культури культури, молоді та спорту України Ірина Подоляк. Директорка Інституту Олександра Коваль розповіла про головні досягнення Українського інституту книги у 2019 році а також про плани на 2020 рік.

 Звіт УІК за 2019 рік
 Презентація планів на 2020 рік


Всеукраїнська програма літературних зустрічей «Читай-пиши»
Донецька, Луганська, Харківська області, лютий-травень
Співорганізатор: Благодійна організація «Благодійний фонд Сергія Жадана».

«Читай-пиши» проводилася серед дітей та молоді задля популяризації читання загалом та української сучасної книги зокрема. Метою зустрічей та конкурсу рецензій є зацікавлення дітей сучасним літературним процесом. 

«Читай-пиши» передбачає:
проведення літературних зустрічей із письменниками;
проведення учнівського конкурсу рецензій у двох форматах: текстовому та відео.
Заходи організовуються для учнів двох вікових категорій: 10-13 років та 14-17 років.
 
Щороку кількість залучених партнерів, учасників конкурсу та охоплення рекламних кампаній про «Читай-пиши» — зростає. У 2020-му році на конкурс надійшло майже 300 рецензій (237 текстових рецензій
65 відеорецензій), фейсбук-охоплення заходу сягнуло 112 тис. користувачів, 134 згадок у ЗМІ.

У зв'язку із карантинними обмеженнями тур письменників та критиків зі зустрічами у школах було призупинено, натомість відбулися онлайн-заходи на сторінках «Читай-пиши» та Інституту, а також підсумковий пресбрифінг.


 Сторінка конкурсу



Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція промоції підліткового читання «Навиворіт»

онлайн, лютий-травень

Метою акції є промоція читання об'єднання талановитих підлітків з різних регіонів України і створення спільноти — підліткового читацького клубу.

У рамках заходу відбувся конкурс книжкових інста-відгуків «Крец!» для учнів старших класів, у учасники якого ділилися думками та враженнями про незабутніх персонажів та персонажок художньої літератури.

За підсумками конкурсу було проведено також зум-зустріч із переможцями та організовано підлітковий читацький клуб. До того ж, у рамках цього заходу Інститут провів онлайн-курс для підлітків на своїй Facebook-сторінці «Як читати, щоби писати»: загалом відбулося 8 лекцій від провідних літературознавців; охоплення курсу — 16 тис. глядачів.

Співорганізатори акції: Всеукраїнська літературна премія підлітків «Навиворіт» та письменницька підліткова студія «Майстерня історій».


 Сторінка акції



Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з підтримки дитячого та підліткового читання «#Живі Письменники. Пізнавай»

онлайн, квітень-листопад

«#Живі Письменники. Пізнавай» — це серія інформаційних матеріалів для вчителів, бібліотекарів та батьків. У 2020-му році було опубліковано:

  • — 20 відеороликів про сучасних українських письменників, чиї твори вміщено у Хрестоматії для 1-4 класів;
  • — 20 комплектів методичних матеріалів до відеороликів (методичка для вчителя та опорні слайди для роботи на уроці);
  • посібник «#Живі Письменники. Батькам» для батьківського читання з дітьми, він включає: анотації 50 дібраних експертами книжок сучасних українських письменників; запитання для бесід із дитиною про зміст, ідеї для спільної гри; коментарі психологині Світлани Ройз; важливі та актуальні теми для дітей 6–10 років.

Додатково було проведено 8 онлайн-заходів для вчителів, батьків та бібліотекарів щодо пояснень принципів роботи з матеріалами.

Співорганізатори акції: методисти НЦ «МАНУ», проєкт «BaraBooka. Простір української дитячої книги», громадська організація «Смарт освіта», громадська спілка «Освіторія».

 Живі письменники, 1 сезон
 Живі письменники, 2 сезон
 Сторінка акції
Живі письменники.Батькам


Семінар для керівників бібліотек
онлайн, травень


Семінар для керівників підприємств видавничої галузі
онлайн, травень




Акція «Дегустація книжок». Томи 1, 2, 3, 4, 5
онлайн, червень-грудень

«Дегустація книжок» — це добірка з 96 відео, наповнена 5 різними за концепцією та змістом томами (комплектами) літературних творів.
Передумовою акції є стрімінгові театралізовані читання «Дегустація книжок» — новий формат театрально-літературної взаємодії, який виник за умов карантинних обмежень як своєрідна колаборація недержавного театру і державної інституції.

Театралізовані читання «Дегустація книжок» відбуваються на базі Центру сучасного мистецтва «ДАХ» за участі Українського інституту книги. Режисер і модератор — Владислав Троїцький. Учасники — команда інтелектуального фрік-кабаре Dakh Daughters, команда акторів та менеджерів «ДАХ», а також запрошені коментатори-дегустатори — фахівці літературної сфери, літературознавці, критики.

16 прямих ефірів (з них 3 за співфінансування УІК), які було архівовано в окремі відеотоми «Дегустація книжок», відбулися на 12-ти платформах.
Співорганізатор акції: Центр сучасного мистецтва «ДАХ».

 Том 1
 Том 2
 Том 3
 Том 4
 Том 5



Міжнародний книжковий фестиваль «Book Space»
онлайн, Дніпро, 4-5 липня

Book Space — онлайн-марафон (альтернатива офлайн-фестивалю у м. Дніпро). У його межах відбулися 15 подій різних форматів: лекції, дискусії, огляди книжкових новинок, розмови з видавцями та авторами. Частина заходів орієнтована на дорослу аудиторію, частина — на дітей і батьків із дітьми. Фокус-тема фестивалю: «Майбутнє: (анти)утопії».

Для проведення дискусій та лекцій підключалися автори та експерти з усієї України. Також у ефір було випущено частину попередньо записаного матеріалу: книжкові огляди від команди фестивалю, промоматеріали видавництв, окремі лекції тощо.

Співорганізатор заходу: громадська організація «Міжнародний книжковий фестиваль «Книжковий космос».
Book Space: онлайн-марафон. День 1
Book Space: онлайн-марафон. День 2
Сайт фестивалю




Мистецький фестиваль «Ї»
онлайн, липень-жовтень

У межах онлайн-формату Мистецького фестивалю «Ї» відбувся проєкт «До #всіх своЇх» (альтернатива фізичному фестивалю у м. Тернопіль).
Проєкт складається із 2 активностей:

  1. Проведення 7 онлайн-трансляцій зустрічей з відомими українськими письменниками/письменницями з їхніх домівок чи студій. Зустрічі були у форматі інтерв’ю, із читанням віршів або уривків із прозових книг. Для реалізації цього задуму організатори разом зі знімальною групою  відвідували митців у їх населених пунктах: Львів, Калуш, Івано-Франківськ, Рівне, Київ, Чернівці, Тернопіль.
  2. Створення 7 відеосюжетів «Будні митця». Герої відеосюжетів — письменники і письменниці, із якими було проведено онлайн-трансляції. Відеосюжети містять бекстейдж, відповіді на найцікавіші запитання із онлайн-трансляцій, історії від першої особи на актуальні теми та про гострі проблеми. Це були поїздки в гості до Юрка Іздрика, Андрія Любки, Олександра Ірванця, Макса Кідрука, Юрія Андруховича, Юрка Завадського, Дмитра Лазуткіна, Мар’яни Савки та Івана Байдака.

Співорганізатор заходу: громадська організація «Мистецький фестиваль "Ї"».


Сторінка проєкту #До всіх своїх
Сторінка Фестивалю Ї




III Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера»
онлайн, липень-жовтень

У межах ІІІ Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» відбувся  запуск ютуб-програми «Фронтера: Нові світи» (онлайн-варіант дитячої програми фестивалю в Луцьку). Проєкт містить цикл із 10 відео, створених за мотивами сучасних та класичних дитячих українськомовних художніх та нонфікшн видань, а також видань, перекладених українською. Відео призначені для використання під час навчального процесу в початковій школі.


Матеріали були передані навчальним закладам та бібліотекам Волинської області, з ними ознайомилися понад 2900 учнів та відвідувачів бібліотек. Розроблено також 18 ексклюзивних роз’яснювальних матеріалів про проєкт.


Проєкт реалізовано як пілотний з метою подальшого масштабування його у фестиваль дитячої та підліткової літератури «Фронтера: Нові світи», який заплановано на літо 2021 року.


Співорганізатор заходу: громадська організація «Мистецьке об’єднання «Стендаль».

Сторінка проєкту Фронтера: Нові світи
Сторінка фестивалю Фронтера




Акція з популяризації читання в соціальних мережах «Почитай мені»
онлайн, листопад-грудень

«Почитай мені» — це Всеукраїнська акція з популяризації читання в Фейсбуку, що проводилась Українським інститутом книги в онлайн-форматі з 26 листопада по 17 грудня 2020 року. Головна мета акції — поінформувати батьків про важливість та необхідність спільних сімейних читань і заохотити їх читати дітям уголос.

У межах цього проєкту було:

  • — сплановано та проведено рекламну кампанію у фейсбуці, з метою привернення громадськості до питань, пов’язаних з читанням дітям вголос;
  • — організовано та проведено вебінар за участі психотерапевтки Ірини Басістої Психологія читання дітям уголос;
  • — розроблено інтернет-ресурс Читати вголос із рекомендаціями про читання для батьків. На сайті розміщено матеріали про важливість та користь сімейних читань, психологічні аспекти впливу читання на дорослих та дітей, а також інструменти для родинного читацького дозвілля
    знято соціальний відеоролик про користь читання дітям.

Відео вебінару
Соціальний відеоролик про користь читання дітям
Сайт ідео вебінару




XXI Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині»
онлайн, 6-7 серпня

У межах XXI Всеукраїнського форуму «Українська книга на Одещині» відбувся цикл професійних заходів для фахівців бібліотек «ОдесаБібліоСаміт»:

  • — Круглий стіл «Культурні інституції у новій реальності: виклики та можливості» (1200 переглядів)
  • — Круглий стіл «Бібліотеки та модерне суспільство» та панельна дискусія з актуальних питань видавничої справи та книгорозповсюдження «Українська книга на Одещині: регіональна відповідь загальнонаціональним викликам» (Кількість переглядів двох заходів – 1900).
  • — Презентація щорічного Всеукраїнського бібліотечного «Біографічного рейтингу»;
  • — Семінар «Створення національного еталону УДК: історія, сьогодення та перспективи;
  • — Стрім майстер-класу «Що робити, щоб сучасний підліток читав».

Співорганізатор заходу: Одеська національна наукова бібліотека.

День 1
День 2



Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція з популяризації читання «Такого не читали»
онлайн, листопад-грудень

Акція «Такого не читали» покликана: інформувати читачів бібіліотек про ті новинки, які потрапили у бібліотеку за програмою поповнення бібліотечних фондів у 2020-му році, висвітлюючи діяльність Українського інституту книги.


Акція «Такого не читали» — це інформаційна кампанія, що висвітлює поповнення бібліотечних фондів Українським інститутом книги у 2020-му році через наліпки на книжки, відеоролики та аудіоролики.


У рамках акції були розроблені, виготовлені та розіслані у бібліотеки наліпки (383 748 наліпок на відповідну кількість примірників книжок).




Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція «365 казок на ніч»

онлайн, листопад-грудень

Акція покликана промотувати культуру книгочитання для дітей дошкільного віку серед їхніх батьків та вихователів дошкільних навчальних закладів.

Акція містить:

  • — 20 новорічних та різдвяних аудіоказок за творами українських авторів, відібраних за участі дитячого психолога та організаторів кампанії. Аудіоказки зазвучали голосами зірок українського шоу-бізнесу: Ольга Фреймут, Василіса Фролова, Ната Жижченко, Костянтин Боровський, Паліндром, Олена Карась, Поліна Неня, Данило Галико, Джеффрі Кенні, Тетяна Лукинюк, Анна Гресь, Тала Калатай, Олександр Педан, Ксенія Букшина, Олег Собчук, Геннадій Попенко, Євген Галич, Арсеній Фінберг, Андрій Гуцуляк, Дмитро Зезюлін;
  • — до відео прикріплені: 20 комплектів ігрових завдань, а також тексти казок, які батьки можуть почитати дітям вголос самостійно, електронні версії плакатів із порадами для дорослих, як читати дітям уголос.


Серед озвучених творів — казки українських письменників Галини Вдовиченко, Івана Андрусяка, Оксани Лущевської, Всеволода Нестайка, Івана Малковича, Богдани та Дзвінки Матіяш, Олеся Ільченка, Віталії Савченко, Марії Солтис-Смирнової.

Матеріали розміщено на YouTube-сторінці Інституту та у розділі MEGOGO Audiо додатку MEGOGO.
Співорганізатори акції: медіасервіс MEGOGO, агенція Big Bangers

Сторінка проєкту 365 казок на ніч




Всеукраїнська акція промоції читання «Книжковий клуб»

онлайн-формат, вересень

Акція промоції читання «Книжковий клуб» покликана привернути увагу до читання літератури та представити українських ілюстраторів світовій професійній спільноті.

Під час акції було створено брошури та електронні матеріали, присвячені популяризації читання загалом та української книги зокрема:

  • — «Книжковий клуб» — брошура про іноземні та українські досвіди читацьких і книжкових клубів, план їхньої підготовки та проведення. 
  • — Каталог Illustrators From Ukraine — це англомовний каталог, який представляє іноземному ринку українських ілюстраторів.

А у рамках Book Forum 2020 було проведено професійну програму для акторів ринку (5 онлайн заходів), загальна кількість переглядів заходів  – 9000.

Заходи УІК на Book Forum


Всеукраїнський літературно-поетичний фестиваль у Карпатах «Via Carpatia»

м. Львів, 26-27 вересня

У межах Всеукраїнського літературно-поетичного фестивалю у Карпатах було реалізовано Форум Центральної та Східної Європи «Via Carpatia-2020». Він допоміг у пошуках нових інтерпретацій гуцульської музичної та літературної класики, забезпечив промоцію сучасних мистецьких творів – музики, поезії, літератури, театру, які розкривають сутність карпатської культури і світогляду.

Одним із фокусів уваги була творчість Станіслава Вінценза як філософа і літописця Карпат, і Верховинщини зокрема.

Серед учасників: Остап Сливинський, Олександра Коваль, Іван Малкович, Мар’яна Савка, Катерина Міхаліцина, Юрій Андрухович, Андрій Курков, Ія Ківа, Тарас Прохасько та ін.

Відеозапис заходу



XI Львівський міжнародний бібліотечний форум
онлайн-формат, Львів, 15-20 вересня

У рамках Львівського бібліотечного форуму відбулося 17 заходів для професійної спільноти бібліотекарів. А також виготовлено та розповсюджено 2500 плакатів до відзначення Всесвітнього дня бібліотек. 

Співорганізатор заходу: Українська бібліотечна асоціація.





Міжнародний форум «Креативна Україна»
Київ, листопад

У рамках ІV щорічного міжнародного форуму «Креативна Україна» відбувся секторальний модуль, який представив Український інститут книги — Книжкова екосистема у часи змін: дослідження і рішення (5 подій) за участі трьох українських спікерів та двох закордонних (Італія, Велика Британія).

Сайт форуму Креативна Україна



Серія онлайн-заходів «Книжкова вечірка»
онлайн, березень-травень
У період із 30 березня по 1 травня відбулося 24 онлайн-заходи «Книжкова вечірка» на Facebook-сторінці Інституту.


Сторінка з відеозаписами заходів




Літературний подкаст «Ранкова доза на Українській правді»
онлайн, січень-лютий

У першому кварталі 2020 завершилася публікація акції 2019 року: Літературного подкасту «Ранкова доза на Українській правді».

Усього було створено 96 випусків, які набрали близько 500 тис. прослуховувань на таких платформах, як: SoundCloud, Українська Правда, Apple Podcasts, Google Podcasts.