Журналіст, народний депутат України 7-го, 8-го скликання та 9-ого, голова Комітету з питань культури і духовності (2014-2019), співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Республікою Польща, член комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. У минулому керівник медійних компаній та телеканалів Тоніс та СТБ, УТ-1, Газети 24, голова редакційної ради телеканалу ТВі. Був членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Член австрійського Міжнародного інституту преси.
Лауреат польської нагороди премії імені Єжи Ґедройця (2019).
Президент Українського ПЕН. Закінчив Школу перекладачів японської мови. Працював редактором видавництва «Дніпро», сценаристом на кіностудії О. Довженка, викладав у Белл Колледжі (Кембридж, Англія). З 1988 член англійського ПЕН-клубу. Член Спілки кінематографістів України (з 1993) та Національної спілки письменників (з 1994). З1998— член Європейської кіноакадемії. З1998 — постійний член журі премії Європейської кіноакадемії «Фелікс». У 2011 входить до складу журі літературного конкурсу«Юне слово».
Андрій Курков є автором 13 романів та 5 книжок для дітей. За його сценаріями поставлено понад 20 художніх і документальних фільмів. Книги перекладені 36 мовами.
У 2012 році нагороджений відзнакою «Золотий письменник України».
Президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів.
За активну громадсько-політичну діяльність, особистий внесок у розвиток національного книговидання О. В. Афоніна нагороджено орденами «За заслуги» ІІІ та II ступенів, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, присвоєно Почесне звання «Заслужений працівник культури України».
Лауреат премії імені Дмитра Нитченка (2004)
Пише вірші.
Професор кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА. З 1998 р. працює також в Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України (старший науковий співробітник відділу філософської антропології). Кандидат філософських наук (2001), доктор філософських наук (2009). Куратор і лектор у Культурному Проекті. Лектор у Київській Академії Медіа Мистецтв (KAMA). Викладав у Інституті релігійних наук святого Томи Аквінського.
Автор наукових праць, присвячених проблемам історії філософії, філософської антропології.