#ЖивіПисьменники

Український інститут книги спільно з BaraBooka, Малою академією наук України, ГО «Смарт освіта» реалізовує проєкт «Живі письменники», що покликаний розвивати культуру читання серед дітей, підлітків та збагачувати корисною інформацією батьків, освітян, бібліотекарів і видавців.

Над проєктом розпочали працювати в 2019 році: «Український інститут книги» започаткував однойменну акцію, в межах якої команда фахівчинь «БараБуки» та експертів-освітян і психологів «Смарт освіти» розробляє матеріали про сучасну українську дитячу літературу та в лаконічній і доступній формі презентує сучасні методи роботи з нею.

Результатом роботи є щорічні методичні посібники, найновіший із яких містить дослідження літературознавців, психологів та істориків на тему «Як говорити з дітьми та підлітками про війну та мир засобами літератури». Експерти з читання пропонують інструменти для полегшення проживання дитячого та підліткового воєнного досвіду, травматичних подій через літературні твори сучасних українських письменників. У межах проєкту також вийшов цикл вебінарів, що доступні до перегляду за посиланням.

“Дитяче та підліткове читання, його якість та промоція – серед провідних напрямків діяльності «Українського інституту книги». Нині важливість контакту з книгою зросла в рази, адже для величезної кількості юних українців він набув ще більш особливих значень. Це і безпечне відволікання від страшних реалій, і можливість через обережне літературне втілення поміркувати про складні теми, і врешті чи не єдиний доступний контакт із рідною мовою для сотень тисяч дітей за кордоном. Посібник та вебінари «Як говорити з дітьми про війну та мир» разом із проєктами «Книжки без кордонів», «Tales of EUkraine» є важливою частиною комплексної діяльності державної інституції у плеканні культурної ідентичності зростаючого покоління, а також підтримкою українських авторів та видавців”, — зазначає Олександра Коваль, директорка Українського інституту книги.

“Ми певні, що читання та контакт із книжкою є одним із найбільш ефективних інструментів у супроводі дітей та підлітків у небезпечних досвідах війни та в переосмисленні цих досвідів. Після пережитого ми усі шукаємо ресурси й способи жити в новому мирі, у новому світі, який ніколи не буде таким як був, і з досвідами, яких ми та наші діти краще б не переживали. Тож ми свідомо вирішили, що будемо говорити ще й про масштабний і бажаний фінал війни — МИР.”, – коментує керівниця проєкту, Тетяна Стус. 

Додаємо, що 2023-го року проєкт реалізовано в межах мистецького конкурсу Українського інституту книги.