Про конкурс Читай-пиши | Інститут книги
«Читай-пиши» і думай: школярів українського Сходу запрошують рецензувати українських авторів
07 / 03 / 2020

Благодійний фонд Сергія Жадана, Український інститут книги та проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka» другий рік поспіль оголошують конкурс відгуків на книги українських авторів серед школярів Донецької та Луганської, а з цього року й Харківської областей – «Читай-пиши». Переможці конкурсу потраплять на Книжковий Арсенал, отримають поради від провідних письменників і літераторів та сертифікати на нові книжки.

Партнерами проєкту стали Національний центр «Мала академія наук України», видавництва «Ранок» і «Фабула», британський фонд Ukraine Charity. Склад журі: Сергій Жадан, Андрій Курков, Анастасія Музиченко, Ярослав Підгора-Гвяздовський, Маша Сердюк, Ірина Славінська, Євген Стасіневич, Тетяна Стус, Галина Ткачук, Ганна Улюра.

 

Організатори говорять: школярів конкурс вчить критично осмислювати прочитане й структурувати думки, а дорослих – краще розуміти, що діти й підлітки насправді шукають у книжках і яких знань їм не вистачає. «Дітям потрібні книги про ті ж проблеми, з якими стикаються вони самі, – переконана Ірина Куніцина, голова й співзасновниця благодійного фонду Сергія Жадана. – Аналізуючи минулорічні роботи, ми вкотре переконувалися: шкільна програма з літератури потребує серйозних змін». Минулого року на конкурс надійшло близько 300 рецензій. Більшість із них були написані на книжки, які діти читають поза шкільною програмою і в яких ідеться про сучасне життя. 

 

Для відгуку школярі можуть обрати будь-яку книгу українською мовою, але перевагу журі надаватиме рецензіям на твори сучасних українських авторів. Список рекомендованих книжок можна подивитися тут.

Цього року подавати на конкурс можна не лише текстові, а й відеорецензії. «Відеоблоги – важлива частина сьогоднішніх комунікацій, і нам хочеться допомогти дітям навчитися не просто критично мислити, а й висловлювати свою думку різними способами, користуватися сучасними форматами, – говорить Ірина Куніцина. – Водночас, безліч дітей уже змалечку знімають і монтують відео за допомогою телефонів – і непогано було б підказати вчительству, що відеоблог може бути крутим інструментом для вивчення літератури чи будь-чого іншого, робити навчання ближчим і веселішим».

 

Фіналістка минулорічного конкурсу Олеся Вітченко зі Старобільська говорить: «Коли я ще не могла сама зорієнтуватися що читати, то просто читала за шкільною програмою. Але мені завжди хотілося читати книги авторів з мого рідного міста, зі Старобільська. Було цікаво, про що пишуть та як думають люди, що ходили тими ж вулицями, що і я, росли в тих самих умовах. Так я відкрила для себе Сергія Жадана, з яким ми в різний час вчилися в одній школі».

 

Як і минулоріч, організатори запросять школярів і викладачів у різних містах українського Сходу на зустрічі з українськими письменниками та критиками, які поділяться з дітьми порадами, як писати рецензії цікаво й аналітично, та й читати – більш вдумливо і з захопленням. Відбудеться тур за фінансової підтримки Українського інституту книги.

.

«Довгий час Схід України був ніби поза культурним полем. Нам важливо не просто декларувати, що Схід – це Україна, а допомогти дітям цих областей бути безперервно включеними в сучасний культурний контекст країни, у тому числі – літературний», –  говорить співорганізаторка й членкиня журі конкурсу, дитяча письменниця й керівниця BaraBooka Тетяна Стус. 

 

Конкурс уже розпочався, надіслати рецензію можна до 1 квітня. Для участі в конкурсі потрібно заповнити реєстраційну форму і долучити до неї свій текстовий та/або відеовідгук. Додаткову інформацію про конкурс можна отримати на сайті конкурсу, на сторінці конкурсу в Facebook чи  проєкту підтримки дитячого читання BaraBooka. Переможців і переможиць визначатимуть у двох вікових групах: 10-13 та 14-17 років та у двох номінаціях: текстові та відеорецензії. 

 

Переможців оголосять після 20 квітня, а нагородять під час Книжкового Арсеналу в Києві. Організує поїздку переможців з їх учителями або батьками БФ Сергія Жадана за підтримки фонду  Ukraine charity. На Арсеналі діти познайомляться з журі конкурсу та оберуть собі найновіші книжки від видавництв «Фабула» й «Ранок» – видавці подарують 12 переможцям сертифікати. А ті, хто посів 1-ші місця отримають планшети, а 2 і 3 місця – фотокамери миттєвого друку. Книжки від видавництв-партнерів також отримають шістдесят фіналістів конкурсу.

 

Примітка:

Члени журі конкурсу «Читай-пиши»: 

 

  • Сергій Жадан, письменник, перекладач, громадський активіст;
  • Ганна Улюра, літературознавиця, літературна критикиня;

  • Ірина Славінська, журналістка, ведуча, літературознавиця;

  • Андрій Курков, письменник, журналіст, президент Українського ПЕН;

  • Анастасія Музиченко, провідна фахівчиня НЦ«МАНУ», літкритикиня;

  • Євген Стасіневич, літературний критик, ведучий, літературознавець.

  • Ярослав Підгора-Гвяздовський, кінокритик, член експертної комісії з питань видачі прокатних посвідчень при Держкіно, член відбіркових комісій українських кінофестивалів і премій, експерт Українського культурного фонду. . 

  • Тетяна Стус, дитяча письменниця, засновниця та керівниця освітніх і культурних проєктів, громадська діячка;

  • Галина Ткачук, дитяча письменниця, викладачка літературного гуртка «Написатор», сценаристка проєкту «Живі письменники» Українського інституту книги; 

  • Маша Сердюк, дитяча письменниця, журналістка, блогерка.