Конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання: проміжні результати
Конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання: проміжні результати
31 / 10 / 2024

Ділимося результатами трьох проєктів-переможців мистецьких конкурсів на організацію і проведення заходів із промоції читання від УІК: всеукраїнська кампанія популяризації читання книг шрифтом Брайля особами з порушенням зору та незрячими «Невидимі сторінки», «Фантастична Україна» – одні з переможців мистецького конкурсу, оголошеного 22 січня 2024 року; «Читай українське!» – один із переможців мистецького конкурсу, оголошеного 13 червня 2024 року. Нижче – детальніше про реалізацію кожного з трьох проєктів.

1) Із 27 серпня по 23 жовтня відбулись заходи проєкту «Невидимі сторінки» (всеукраїнська кампанія популяризації читання книг шрифтом Брайля особами з порушенням зору та незрячими), виконавець – ТОВ ФІРМА «АНТОЛОГІЯ». «Невидимі сторінки» – соціальний проєкт, покликаний показати, що література має об'єднувальну силу і здатна стирати будь-які бар'єри, що один твір може бути доступним для кожного, незалежно від того, чи читає людина очима, на дотик, чи сприймає на слух. Організатори провели  вісім заходів, спрямованих на промоцію читання для осіб з інвалідністю у чотирьох містах України: Київ, Чернівці, Одеса, Львів.

Команда та учасники проєкту відвідали заклад дошкільної освіти компенсуючого типу для дітей з особливими освітніми потребами №17 «Паросток» Чернівецької міської ради; КЗ «Одеська спеціальна школа №91 Одеської обласної ради»; Львівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для незрячих дітей №100; Український державний університет імені Михайла Драгоманова (для студентів кафедри технологій освіти та реабілітації осіб з порушенням зору); організовано та проведено зустріч у Львові на базі інклюзивного простору неформальної освіти «Сенсотека», де спікери події поділилися особистим досвідом.

Під час заходів організатори розповіли про мету та цілі проєкту, а також познайомили гостей з книгами шрифтом Брайля, дидактичними матеріалами та надали рекомендації щодо навчання шрифтом Брайля і його популяризації для бібліотек, інклюзивно-ресурсних центрів, батьків, вчителів, волонтерів та всіх, хто прагне зробити внесок у розвиток безбар’єрного суспільства.

Відбулося  обговорення літератури, надрукованої шрифтом Брайля. Особливу увагу приділили тому, як такі видання допомагають людям із порушенням зору здобувати знання. Представили книги Михайла Коцюбинського Тіні забутих предків», Ліни Костенко «Маруся Чурай», Івана Котляревського «Енеїда», Олександра Довженка «Зачарована Десна», надруковані шрифтом Брайля у видавництві «Антологія». Учасники заходів ділились власним досвідом, цікавими лайфхаками щодо застосування шрифту Брайля в повсякденному житті, досвідом користування гаджетами.

Для дітей, присутніх на зустрічі провели літературні вікторини.

У межах проєкту на базі Центральна спеціалізована бібліотека УТОС започаткували читацький клуб «Антологія». Під час першої зустрічі, яка відбулася 17 жовтня, учасники обговорювали роман «Місто» Валер'яна Підмогильного.

Заходи проєкту відвідали представники інклюзивно-ресурсних центрів, спеціалізованих шкіл, закладів освіти; бібліотекарі,  люди з порушеннями зору та незрячі, оточення незрячих людей (опікуни, сім'ї та інші близькі люди, волонтери), тифлопедагоги, представники неурядових організацій, установ та організацій , що підтримують людей з інвалідністю, небайдужі до тематики популяризації читання Брайлем та всі зацікавлені даною темою.

2) Наприкінці жовтня завершилися події  проєкту «Фантастична Україна», що тривали з  27 вересня по 25 жовтня, виконавець – ФОП Ємець С.В. Учасниці проєкту: фантастичні письменниці Світлана Тараторіна, Дарія Піскозуб, Наталія Матолінець, Ірина Грабовська та Наталія Довгопол. Авторки побували у чотирьох регіонах України (Київщина, Львівщина, Вінниччина, Житомирщина) та провели зустрічі у місцевих бібліотеках і книгарні: Бородянській центральній бібліотеці; Гостомельській публічній бібліотеці; Центральній міській бібліотеці м. Біла Церква;  Самбірській публічній бібліотеці; Центральній бібліотеці ім. М. Шашкевича Стрийської МЦБС;  Центральній міській бібліотеці імені Вʼячеслава Чорновола м. Дрогобич; Трускавецькій міській бібліотеці для дітей; Книгарні «Герої» у м. Вінниці; Публічній бібліотеці з філіями Бердичівської міської територіальної громади; Бібліотеці «Добрий Козятин» у м. Козятин.

Під час зустрічей письменниці розповіли про світові тенденції, сучасну українську фантастику й творчість в часи війни. Авторки презентували свої книжки, дискутували про майбутнє української літератури та спілкувалися з аудиторією.

16 - 17 жовтня у Хмельницькому відбувся літературний фестиваль в межах проєкту  «Читай українське!», виконавець – Хмельницька обласна бібліотекаа для дітей імені Т.Г. Шевченка.

Упродовж двох днів літературного фестивалю відбулися творчі зустрічі, дискусії, презентації книжок та автограф-сесії із сучасними українськими авторами: письменниками-воїнами Віталієм Запекою, Сергієм Дзюбою та Артемієм Кірсановим; письменницями Зоряною Живкою і Катериною Єгорушкіною.

Автори сценаріїв художніх фільмів і однойменних книг «Заборонений», «Позивний Бандерас» Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов поділилися історіями написання своїх книг, сценаріїв до фільмів та розповіли про те, хто такі Бандераси.

Віталій Запека поділився з відвідувачами історіями про перебування на війні, поділився емоціями від написання книг та сценарію до нової вистави для підлітків в одному з українських театрів, пригадав веселі ситуації зі свого юнацтва.

Літературна кіноспільнота «Бандераси» представили книги українських авторів, військових та ветеранів: Василя Піддубного, Володимира Кириченко, Сергія Башкова, Андрія Каспшишака.

Відбулась презентація відеороботи 6-річної Марійки Дударчук на вірш Сергія Солов’я і музику гурту «Kozak System».

Свою творчість представили письменниці Зоряна Живка та Катерина Єгорушкіна, які поділилися неймовірними історіями персонажів своїх книжок («Наш підліжковий космос», «Історії хоробриків із Горішкових Плавнів», «Ангел на ім'я Грушка. Дітям про Голодомор»), провели цікаву казкотерапію, де діти могли створити своїх власних персонажів. 

На фестиваль до бібліотеки завітали школярі, студенти, люди старшого віку. Відбулося жваве спілкування, усі охочі могли зробити фото, придбати книги з автографами авторів.