«Лисячий клуб ЧиТанців», «Поетичні читання Meridian Odesa, Meridian Mykolaiv, Meridian Kherson, Meridian Zaporizhzhia 2024», «План дій від 12-ти видатних українських класиків»: результати трьох проєктів-переможців мистецького конкурсу від УІК
«Лисячий клуб ЧиТанців», «Поетичні читання Meridian Odesa, Meridian Mykolaiv, Meridian Kherson, Meridian Zaporizhzhia 2024», «План дій від 12-ти видатних українських класиків»: результати трьох проєктів-переможців мистецького конкурсу від УІК
Фото: Meridian Czernowitz / Facebook
16 / 11 / 2024

Ділимося результатами трьох проєктів-переможців мистецьких конкурсів на організацію і проведення заходів із промоції читання від УІК: «Лисячий клуб ЧиТанців», «Поетичні читання Meridian Odesa, Meridian Mykolaiv, Meridian Kherson, Meridian Zaporizhzhia 2024» – одні з переможців мистецького конкурсу, оголошеного 19 січня 2024 року; «План дій від 12-ти видатних українських класиків» – один із переможців мистецького конкурсу, оголошеного 13 червня 2024 року. Нижче – детальніше про реалізацію кожного з трьох проєктів.

У Львові відбулася низка подій у межах проєкту «Лисячий клуб ЧиТанців», виконавець КЗ ЛОР «Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка». 

Із липня по листопад у Домі Франка організували заходи з популяризації читання для наймолодших відвідувачів музею: зустрічі з дитячими письменниками, на яких відбулися обговорення серйозних тем у доступному для дітей форматі за допомогою читання, розмов, ігор, малювання та танців. На зустрічах читацького клубу дітей розважав Лис Микита популярний серед дітей персонаж казок Івана Франка.

У проєкті взяли участь Анна Коршунова, Лариса Миргородська, Валентина Захабура, Галина Ткачук, Євгенія Завалій та Сашко Дерманський.

Маленькі учасники разом з Лисом Микитою мандрували містами і містечками Слобожанщини  за допомогою краєзнавчих дитячих книжок Анни Коршунової, дізнались, чому важливо зберігати пам’ять роду, записувати сімейні історії;  обговорили вагу життя кожної істоти для гармонійного розвитку і багатоліття нашої великої планети, про екосистеми і про те, що значить дбати про довкілля з Ларисою Миргородською; говорили про домашніх улюбленців (і навіть тих, які були у родині Франків), перетворювались у тваринок та робили закладку зі своєю тваринкою з  Валентиною Захабурою; Галина Ткачук розповіла дітям про котулаків і допомогла перевтілитися в них; із Сашком Дерманським майстрували кігті драконів та розгадували назви книжок автора, що були зашифровані у містичні пророцтва.

На зустрічі з Євгенією Завалій, приуроченій Міжнародному дню захисту тварин, говорили про про врятованих від війни звірят,  про важливість захисту ведмедів, бджіл і дельфінів, які також потерпають від людської жорстокості. Доєдналася до зустрічі працівниця ведмежого притулку «Домажир» Тетяна Первій, яка показала коротке відео про порятунок ведмедів і розповіла цікаві факти про них, а Лис Микита змайстрував з дітьми маски цапа Бориса — одного з врятованих героїв книжки Жені Завалій.

Відбулися презентації дитячих книг: «Казкові історії міст і містечок» Анни Коршунової; «Повчальні пригоди Медунчика» Лариси Мирногодської; «Лео-Фу, або Я народився собакою» та «Панцир, лапи і крила пані Оксани» Валентини Захабури; «Хто такі котулаки» Галини Ткачук; «Єнот Ракета та інші герої» та серії книжок «Місія «Порятунок» Євгенії Завалій; «Король буків і таємниця смарагдової книги» Сашка Дерманського.

У межах проєкту також організували онлайн-зустріч Лиса Микити з учнями 5-6 класу Канівської гімназії імені Івана Франка. На події презентували дитячий путівник Домом Франка, провели коротку інтерактивну екскурсію та розмову про Франка, а також читали й обговорювали твір «Лис Микита».

1-6 листопада відбулися «Поетичні читання Meridian Odesa, Meridian Mykolaiv, Meridian Kherson, Meridian Zaporizhzhia 2024», виконавець ГО «Літературний целанівський центр».

Літературні події проєкту організували в чотирьох містах України: Одесі, Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі: літературні читання, дискусії за участі відомих сучасних українських письменників: Ірини Цілик, Ярини Чорногуз, Юрія Іздрика, Зої Казанжи, Олександра Михеда, Мар’яни Савки, Богдана Логвиненка, Андрія Любки, Дмитра Лазуткіна, Мирослава Лаюка.

Відбулися презентації: поетичних збірок Зої Казанжи «Марта й інші жінки», Мар'яни Савки «Навіки ніжні», Дмитра Лазуткіна «Будемо жити вічно», Юрія Іздрика «Колекція» та Ярини Чорногуз «[dasein: оборона присутності]»;  майбутньої поетичної збірки Ірини Цілик «Тонкий лід»; книжок Олександра Михеда «Живі. Зрозуміти українську літературу» та «Позивний для Йова»; книжок Андрія Любки «Війна з тильного боку», книжки репортажів «Деокупація. Історії опору українців» Богдана Логвиненка та «Бахмут» Мирослава Лаюка.

Після завершення Meridian Odesa Юрій Іздрик, Ярина Чорногуз, Ірина Цілик та організатори фестивалю з літературними читаннями та презентаціями книг відвідали Миколаїв, Херсон та Запоріжжя.

4-6 листопада відбулися заходи з популяризації читання в межах проєкту «План дій від 12-ти видатних українських класиків», виконавець ТОВ «ВЦ «Академія».

У межах проєкту створили набір із 12 мотиваційних плакатів, на яких зображено мотиваційні цитати українських письменників-класиків (Тараса Шевченка, Лесі Українки, Василя Стуса, Григорія Сковороди, Івана Франка, Ліни Костенко) поруч із милим комікс-котом Інжиром.

Яскраві та сучасні візуальні плакати покликані пожвавити освітній простір, популяризувати читання та зробити класиків ближчими до школярів.

У 5 школах Львівщини відбулися зустрічі з авторкою плакатів Оленою Павловою, а допомагав їй спілкуватись зі школярами  комікс-кіт Інжир.

Презентації організували у п’яти школах Львівщини: Мурованському ліцеї  с. Муроване, закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ст. смт Новий Яричів, Журавнівській школі-ліцеї смт. Журавно, Жидачівському закладі загальної середньої освіти I-III ступенів №2 м. Жидачів, Івано-Франківському закладі загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів імені Івана Франка смт. Івано-Франкове.

Учні обговорювали улюблені книжки та брали участь у вікторинах з української літератури. Школярі радо відповідали на питання, ділились своїми думками та враженнями. Завдяки проєкту вчителі отримали якісні матеріали, що допомагатимуть популяризувати літературу та мотивуватимуть учнів читати, а діти – яскраві враження під час вивчення наших письменників-класиків.

Комплекти із 12 мотиваційних плакатів отримають 1018 шкіл Львівської області.