11–13 березня 2025 року відбувся Лондонський книжковий ярмарок – одна із найбільших та найпрестижніших бізнес-подій книжкового світу. Лондонський книжковий ярмарок – це потужна платформа для міжнародної взаємодії та встановлення контактів із фахівцями літературної галузі з усього світу. Участь у подіях такого рівня є важливим аспектом культурної дипломатії, що набуває особливої важливості під час війни.
Цього року Український інститут книги координував роботу національного стенда вже втретє. Ми задоволені, що увага до української книжкової сфери лише підсилюється, а цікавість до неї не згасає. Як представники профільної державної установи ми раді й надалі виконувати наше завдання, що полягає у підтримці інтересу до України та української літератури, стимулюючи та напрацьовуючи нові партнерства у цій сфері.
Кількість відвідувачів Лондонського книжкового ярмарку цього року перевищила понад 25 000 професіоналів видавничої справи. Як зазначають у Читомо, новопризначений директор ярмарку Адам Ріджвей особливою увагою відзначив український стенд: «Мати український стенд важливо не лише для України, але й для Лондонського книжкового ярмарку — Україна має тривалу й видатну історію й надзвичайно креативну літературу. Цей захід — власне для промоції креативного письма звідусіль навколо світу і для цілого світу. Україна повинна бути тут присутня».
Український національний стенд відвідав Посол України у Великій Британії, колишній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний. Він оглянув експоновані книги, зустрівся з українськими видавцями та директором Лондонського книжкового ярмарку Адамом Ріджвеєм.
«Український національний стенд мав неабиякий успіх на цьогорічному Лондонському книжковому ярмарку. Багато відвідувачів цікавилися українськими книгами та українськими видавцями, що свідчить про стійкий та зростальнийґ інтерес до української літератури серед міжнародної спільноти. Окремо приємно було отримувати дуже багато теплих відгуків та слів підтримки від партнерів, що так само додавало сил і натхнення рухатися далі», – говорить очільниця міжнародного відділу Українського інституту книги Надія Тереба.
Офіційне відкриття українського національного стенда від Українського інституту книги відбулося 11 березня. Свої книги там представили 14 українських видавництв та літературних агенцій: Саміт-Книга, ARTBOOKS, Навчальна книга – Богдан, Видавництво Старого Лева, Vivat, Каламар, punkt publishing, АССА, Ранок, BookChef, Creative Publishing, Літ ґрунт та Ovo. Також на національному стенді України відбулися зустрічі між українськими та британськими видавцями у форматі Speed Dating, організованим ініціативою Support Ukrainian Publishers Resilience and Recovery.
Вікторія Степанець, агентка з іноземних прав літературної агенції OVO, так висловлює свої враження: «Я пишаюся нашою країною і нашими людьми – незважаючи ні на що, Україна вкотре взяла участь у Лондонському книжковому ярмарку. Літературна агенція OVO була рада стати частиною цієї знакової культурної події, що безумовно сприяє не лише просуванню українських авторів за кордоном, а також відстеженню міжнародних літературних тенденцій та налагодженню контактів для збагачення українського книжкового ринку».
Український інститут книги висловлює подяку за організаційну допомогу в участі України в Лондонському книжковому ярмарку організаторам ярмарку та Посольству України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії.