Верховна Рада України прийняла законопроєкт про підтримку креативних індустрій
Верховна Рада України прийняла законопроєкт про підтримку креативних індустрій
16 / 06 / 2020

16 червня Верховна Рада України 353 голосами підтримала у другому читанні законопроєкт № 3377 «Про внесення змін внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», який зокрема передбачає внесення змін до Закону України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні», що регламентує діяльність Українського інституту книги.

 

Ухвалений закон містить норми, які передбачають можливість та регулюють порядок надання Українським інститутом книги грантів на підтримку проєктів щодо:

 • перекладу творів іноземної літератури державною мовою; 
 • перекладу творів української літератури іноземними мовами;
 • підготовки та видання книжкових видань творів української літератури;
 • написання авторами (створення) нових літературних творів;
 • організації та проведення програм і заходів популяризації читання (книжкових виставок, ярмарків, літературних фестивалів, конкурсів, тематичних акцій, промоційних і комунікаційних кампаній);
 • поповнення бібліотечних фондів бібліотек об'єднаних територіальних громад книжковою продукцією.

 

Відбір проєктів, що будуть підтримані Українським інститутом книги, відбуватиметься на конкурсній основі.

 

В умовах дії обмежень надзвичайної ситуації, надзвичайного стану або карантину, Український інститут книги зможе надавати видавцям гранти інституційної підтримки для їх стабільної діяльності та розвитку. Рішення про надання грантів інституційної підтримки прийматиме наглядова рада Інституту. Порядок надання грантів і типову форму договору має затвердити Міністерство культури та інформаційної політики України.

 

Також Українському інституту книги делеговані повноваження реалізовувати щорічну програму надання учням закладів загальної середньої освіти сертифікатів на придбання книг.

 

Законопроєкт надає можливість Українському інституту книги залучати експертів, у тому числі іноземних, до роботи в експертних радах, з виплатою їм винагороди. Кабінет Міністрів України повинен затвердити методику, що визначає розмір (сум) виплат таким експертам.

Порядок конкурсного відбору експертів має визначити Міністерство культури та інформаційної політики України, а вимоги до кандидатів, критерії конкурсного відбору експертів має визначити в окремому положенні сам Інститут. 

 

Законопроєкт також уточнює повноваження Наглядової ради Українського інституту книги.

 

Все це було б неможливим без підтримки

 • Олександра Ткаченка, Міністра культури та інформаційної політики України
 • Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики
 • Миколи Княжицького, народного депутата України, Голови наглядової ради Українського інституту книги;
 • Лариси Петасюк, заступниці керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики;
 • Олександра Афоніна,  президента Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів