Юрій Андрухович отримав премію імені Генріха Гейне столичного міста Дюссельдорф 2022 року
Юрій Андрухович отримав премію імені Генріха Гейне столичного міста Дюссельдорф 2022 року
23 / 10 / 2022

Місто Дюссельдорф, де народився видатний німецький поет Генріх Гейне, вшанувало українського письменника, поета і перекладача Юрія Андруховича, відзначивши його престижною премією Гейне. 

Нагорода заснована 1972 року з нагоди 175-річчя від дня народження Гейне і присуджується особам, які своєю діяльністю в дусі Гайне наголошують на основних правах людини, сприяють соціальному та політичному прогресу. 

Цього року журі обрало лавреатом Юрія Андруховича, обґрунтувавши свій вибір так: «Андрухович, один із провідних українських письменників, поетів та есеїстів нашого часу, пише про становище особистості в історії та сучасності Центральної Європи. Почуття іронії та гротеску характеризує його творчість у найкращих традиціях Гейне. Він грає літературними формами та переходить межу між реальністю та фантазією. Юрій Андрухович пристрасно виступає за європейське та представляє ідентичність України як культурної нації. Він нагадує Європі, що свобода та права людини захищаються в Україні на першому місці».

Мер Дюссельдорфа Штефан Келлер зауважив, що в особі Андруховича місто вшановує «рішучого захисника європейських цінностей, прихильника вільної та незалежної України з тісними зв'язками з Європою». 

Премія Гейне вважається однією з найважливіших літературних премій у Німеччині. Її присуджують з 1972 року, спочатку - кожні три роки, а з  1981 року - кожні два роки.

Лауреатів обирає журі, створене міською радою Дюссельдорфа. Премію присуджують «особам, які своєю інтелектуальною діяльністю у тематиці основних прав людини, за які виступав Генріх Гейне, сприяють соціальному та політичному прогресу, служать міжнародному порозумінню».

Премію та 50 000 євро нагороди письменнику вручать під час офіційної церемонії 13 грудня з нагоди 225-річчя Гайнріха Гейне.

Цьогоріч під час Франкфуртського книжкового ярмарку Юрій Андрухович взяв участь разом з Наталкою Сняданко у дискусії, яка була присвячена стереотипам про Україну та тому, чому вони перестали бути шкідливими. 

Вітання переможцю!